DİJİTAL PAZARLAMANIN GİZLİ KAHRAMANI: CRM /E-BÜLTEN
E-TİCARETTE PAZARLAMA ARAÇLARININ GERİ DÖNÜŞÜ KARŞILAŞTIRILDIĞINDA E-BÜLTEN AÇIK ARA LİDER. PEKİ, DİJİTAL PAZARLAMANIN GİZLİ KAHRAMANI -CRM / E-BÜLTEN NEDİR? TİCARET HACMİNİ GELİŞTİRMEK VE ELBETTE RAKİPLERE FARK ATMAK İÇİN BU KONUDA NELER YAPILMALI? E-MAIL GÖNDERİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

DİJİTAL PAZARLAMANIN GİZLİ KAHRAMANI: CRM /E-BÜLTEN

“Müşteri İlişkileri Yönetimi” anlamına gelen CRM (Customer Relationship Management), isminden de anlaşıldığı gibi, müşterilerinizi yakından tanımayı sağlar. CRM kavramının temelinde müşteriyi anlamak, onun ihtiyaçları doğrultusunda ürün ve hizmet desteği vermek, mevcut müşterileri elde tutabilmek yatar. Basit bir dille ifade etmek gerekirse, çağımızda eski atölyeler yerini fabrikalara, mahalle bakkalları yerini hipermarketlere bırakıyor.

Ama insanoğlu bu; bakkala da, markete de gitse hala kendisini herkesten daha özel ve ayrıcalıklı olarak düşünmek istiyor. Dolayısıyla siz ne kadar büyük bir şirket olursanız olun; bir müşteriyi kaybetmek istemiyorsanız, ona kendi mahalle bakkalının gösterdiği özeni göstermek zorundasınız. Çünkü şirketlerin hedeflediği CRM’in kralını mahalle bakkalları yüzyıllardır büyük bir başarıyla yapıyorlar. Öncelikle, her müşterinin ekonomik düzeyini bilir ve ona göre ürün seçmesine yardımcı olurlar. Müşterilerinin tüketim alışkanlıklarını iyi bilirler.

Hangi müşterinin hangi ürünü ne kadar ve ne aralıkla aldığını çok iyi bilirler. Kısacası CRM yazılımı esnafın beynidir! Teknolojik gelişmelerle birlikte, bakkalın sunduğu tüm ayrıcalıkları büyük şirketlerin de aynı beceriyle sunması mümkün. Doğru ürünü, doğru hedef kitleye zamanında ulaştırdığınızda müşteri memnuniyeti ile birlikte satışlarınızdaki artış izlenebilir. CRM alt yapısı sizi en etkili şekilde yönlendirir.

Doğrudan pazarlama yöntemlerinden hangisini kullanıyor olduğunuz ölçümleme için büyük önem taşır. İşte bu noktada devreye e-mail marketing girer ve bu yöntemle CRM odaklı bir çalışma yaparak müşterilerinize daha iyi bir hizmet sunabilirsiniz.

Daikin Türkiye
Web Tasarım IDS