DÜNYANIN ATEŞİ YÜKSELİRKEN SUYUMUZA SAHİP ÇIKALIM!
‘SU MESELESİ’ TÜM İNSANLIĞIN GÜNDEMİNE ÇOKTAN OTURDU. KONUŞUP, TARTIŞMANIN ÖTESİNDE HERKESİN EYLEM PLANLARINI HIZLA UYGULAMAYA KOYMA VAKTİ GELDİ DE GEÇİYOR BİLE... GÖRÜNEN O Kİ, GEREKLİ TEDBİRLER ALINMAZSA SU MESELESİNİN İNSANLIĞIN ‘KIYAMETİ’ OLMASINA ÇOK DA ZAMAN KALMADI…

DÜNYANIN ATEŞİ YÜKSELİRKEN SUYUMUZA SAHİP ÇIKALIM!

Küresel ısınma iklim değişikliğini, iklim değişikliği alışık olmadığımız hava olaylarını meydana getiriyor. Geçtiğimiz yıl İstanbul’un göbeğinde görülen hortumlar, kasırgayı andıran şiddetli fırtına gerçekten alışık olmadığımız hava olaylarıydı. Meteoroloji uzmanları sıklıkla yarı tropik iklime girmekte olduğumuzdan söz ediyor. Uzun vadede nelerle karşılaşılacağını söylemek şimdilik oldukça zor.

SUYUMUZA SAHİP ÇIKALIM!Türkiye’nin coğrafi koşullarında yarı tropikal iklim nasıl değişiklik yaratır tam olarak bilinmiyor ama iklim değişikliğiyle yaşamayı öğrenmek gerekiyor. Küresel ısınmanın etkilerine dikkat çeken uzmanlar, kaygıyla iklim modellerinin önümüzdeki 100 yıl içinde değişeceği öngörüyorlar. 

Bugün çok yağış alan yerler, sel riskli bölgeler haline dönüşecek. İklim değişikliği nedeniyle ortaya çıkan iklim mültecilerinin sayısı hızla artacak. İklim mülteciliği, 1980’li yılların ikinci yarısında gündeme gelmeye başlayan bir kavram olsa da bundan sonra daha sıklıkla bu konuyu konuşuyor olacağız. “İklim mültecileri” kavramı, günümüzde yaşanan küresel ısınma ve iklim değişikliği ile bağlantılı olarak yerinden olan insanları ifade ediyor. Ancak yasal tanımlarda hale eksiklikler, boşluklar mevcut.

Birleşmiş Milletler bir yandan küresel ısınmanın durdurulması, sera gazı salımının düşürülmesi için devletleri, çok uluslu şirketleri, bireyleri harekete geçirmeye çalışırken; diğer yandan iklim mültecileri için çalışmak zorunda. 2014 yılının Aralık ayında Peru’nun Lima şehrinde 20’ncisi toplanan ‘İklim Konferansı’nda bir dizi tedbiri içeren bir anlaşmaya imzalar atıldı. Bu anlaşmanın gezegenimize neler getireceğini merakla bekliyoruz.

Daikin Türkiye
Web Tasarım IDS