HİYEROGLİFTEN EMOJİLERE SEMBOLLERİN YOLCULUĞU

EMOJİLERİ SEVİYORUZ. GÜLEN SURAT, GÖZLERDEN FIŞKIRAN KALPLER… HERKES KENDİNE GÖRE BİR ANLAM YÜKLEYİP, BOL BOL KULLANIYOR. SON ZAMANLARDA SIK SIK, “HİYEROGLİFLERLE İLETİŞİM KURULAN ÇAĞA GERİ DÖNDÜK!” PEKİ, EMOJİLERİN HİYEROGLİFLERLE BAĞLANTISINI BİLEN VAR MI ARAMIZDA? BUYURUN O HALDE…

BILL GATES’İN GERÇEKLEŞEN KEHANETLERİ

BILL GATES DÜNYANIN EN ZENGİN İNSANI AMA AYNI ZAMANDA GİRİŞİMCİLİĞİ VE YARATICILIĞI İLE 21’İNCİ YÜZYILIN EN ETKİLİ İSMİ. GATES, TÜM BİRİKİMLERİNİ KALEME DÖKTÜĞÜ “BUSINESS @ THE SPEED OF THOUGHT” İSİMLİ İTABINI TAM 18 YIL ÖNCE YAZMIŞTI… O GÜN ONA BİR HAYALPEREST OLARAK BAKAN HERKES; BUGÜN GATES’İN TÜM KEHANETLERİYLE KARŞI KARŞIYA!

SUYA DAİR MİTOLOJİK HİKAYELER

SU YAŞAMIN KAYNAĞI, BAŞLANGICI VE VAZGEÇİLMEZİ… İNSANLARIN TOPLULUK HALİNDE YAŞAMAYA, ÜRETİME GEÇTİĞİ ANTİK DÖNEMLERDEN BUGÜNE SU GEREK MİTOLOJİNİN GEREKSE DİNLERİN ÖNEMİNİ VURGULADIĞI TEMEL YAŞAM İKSİRİ OLDU…

MÜZELER DUVARLARINI YIKTI!

KOCA, YAŞLI, ŞİŞKO DÜNYAMIZA BİR SIFAT DAHA EKLENDİ: “DİJİTAL” DÜNYA. İNTERNETTEN SOSYALLEŞİYORUZ, ALIŞVERIŞ YAPIYORUZ VE KÜLTÜRLENİYORUZ. MÜZİK, SİNEMA, KİTAP DERKEN MÜZELER DE ARTIK BİR TIK UZAĞIMIZA KADAR GELDİ. KEŞFEDECEK MİLYONLARCA ŞEY DUVARLARIN ARKASINDA DEĞİL, PARMAĞININ UCUNDA.

Sezonun balık rehberi: Hangi balık ne zaman yenir?

BALIKTA DAMAK ÇATLATAN BİR LEZZET ARIYORSANIZ, HANGİ AYDA TÜKETTİĞİNİZ ÇOK ÖNEMLİ! “DERYA KUZULARI ”NIN BEREKETLİ ZAMANLARINI YAŞADIĞI ŞU GÜNLERDE EN LEZZETL İ BALIĞI SEÇEBİLMEK İÇİN SEZONUN BALIK REHBERİNE GÖZ ATIN ...

YENİÇERİLER VE SAMURAYLAR

TÜRK VE JAPON KÜLTÜRLERİNİN BİRBİRİNE OLAN BENZERLİKLERİNDEN SIKÇA SÖZ EDİLİR. AİLE KAVRAMI VE YAPILARI, AHLAKİ ÖĞELER, DİLBİLGİSİNDEKİ YAKINLIK BU TEZE ÖRNEK OLARAK GÖSTERİLİR. HATTA DAHA DA İLERİ GİDİLEREK JAPONLARIN DA BİZ TÜRKLER GİBİ ORTA ASYA’DAN AT ÜZERİNDE GÖÇ EDEN BİR MİLLET OLDUĞU SÖYLENİR Kİ; BU DÜŞÜNÜLENDEN ÇOK DAHA YAKIN BİR ETKİLEŞİM İÇERİSİNDE OLDUĞUMUZU GÖSTERİR.

SATRANÇLA DÜNYA YOLCULUĞU

DÜNYANIN EN BÜYÜK SATRANÇ MÜZELERİNDEN BİRİ ANKARA HAMAMÖNܒNDE AÇILDI. MÜZEDE SERGİLENEN 540 SATRANÇ TAKIMI AYNI ZAMANDA BİR DÜNYA YOLCUĞUNU DA SİMGELİYOR. ÇÜNKÜ SERGİLENEN SATRANÇ TAKIMLARI 6 KITADA 103 ÜLKEDEN TOPLANDI VE 2012 YILINDA HENÜZ SAYILARI 412 İKEN BİLE “DÜNYANIN EN BÜYÜK SATRANÇ KOLEKSİYONU” OLARAK GUINNESS REKORLAR KİTABI’NA GİRDİ.

EKMEKSİZ OLMAZ…

EKMEĞİN YAŞI AŞAĞI YUKARI İNSANLIK TARİHİYLE DENK… BEN DİYEYİM SEKİZ BİN, SİZ DİYİN ON BİN YIL… HİKAYESİ CİLALI TAŞ DEVRİNE KADAR UZANIYOR. DAHA TARIMA BİLE GEÇİLMEMİŞKEN BUĞDAY YERİNE KESTANE, MEŞE PALAMUDU GİBİ BİTKİLERİ HAMUR YAPIP, SICAK TAŞLARDA PİŞİREREK YEMİŞ İNSANLAR…

Dünya mimarlık tarihini değiştiren ustalardan biri Le Corbusier

Kariyerinin en parlak döneminde her yaratıcı isim gibi, Le Corbusier de çok eleştirilmişti. Ama o, mimari ve şehircilik anlayışını kökten değiştirecek ve derinden etkileyecek eserleriyle bu alanda çığır açtı. Le Corbusier’in, şezlongu yaratan, yerin metrelerce altına garajlar yapan, çıplak betonu binalarda ilk kez bilinçli şekilde kullanan bir mimar olduğunu çok kişi bilmez…

Kültürel oluşumların kişisel öyküleri

İstanbul Modern’de başlayan bahar atölyeleri sanat meraklılarının büyük ilgisini çekiyor. Seminerin adı ‘Sanatçıların dünyasını anlamak’. 5 hafta sürecek olan ve 19 Nisan’da başlayan etkinlik her salı 19.30-21.30 arasında gerçekleşecek. Seminer, katılımcılarını Türkiye’deki çağdaş sanat ortamının gelişmesine tanıklık etmiş sanatçıların yaşam öyküleri üzerinden günümüzü anlamaya davet ediyor.

ISH China 2016 fuarı Pekin’de

Büyüme oranlarıyla dünya ekonomisinin gidişini belirleyen Çin’de ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme fuarı var. Pekin’de 30 Mayıs-1 Haziran arasında konuklarını ağırlayacak olan fuara dünyanın en önemli sektör temsilcileri katılıyor. Tesisattan vanaya, klima ünitesinden aksesuarlarına, güneş enerji sistemlerinden su arıtma sistemlerine, soğutma ekipmanlarından ısı pompa sistemlerine kadar her şey bu fuarda olacak.

Doğa ve sürdürülebilirlik üzerine bir sergi

İstanbul Modern, 2016 yılını doğayı yücelten ve çevresel farkındalığı gündeme getiren bir sergiyle karşıladı: “Yok Olmadan”. Sergi, doğayla ilgili kavramsal araştırmalar yapan ve ekolojik meseleleri sanatsal pratiğinin temeline alan sanatçılardan bir seçki sunuyor. Sanatçıların doğaya bakışlarını ve ‘sürdürülebilirlik’ kavramıyla çetrefilli ilişkilerini yansıtan çalışmalar, insanın ekosistem ile etkileşimine dair farklı yorum ve öngörüler içeriyor. Sergi 5 Haziran’a kadar görülebilir…

Ağlanacak halimize gülelim mi?

2 perdelik kara komedi “Yetersiz Bakiye” 02 Mayıs 2016 tarihinde saat 20.30’da İstanbul KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi’nde tiyatro severlerle buluşacak. Günümüzde sadece tüketen ve tüketmeyi alışkanlık edinmiş insanların asıl değerlerden nasıl koptuklarını anlatan bu öykü bir kara mizah örneği...

Kiev’deki fuar kaçmaz

18’nci Aqua-Therm 2016 uluslararası ısıtma-soğutma fuarı 17-20 Mayıs tarihleri arasında Ukrayna’da izlenebilir. Fuarda ısıtma, havalandırma, klima, su temini, çevre teknolojileri, sıhhi tesisat, yenilenebilir enerji, yüzme havuzu ile ilgili faaliyet gösteren şirketler yer alıyor.

Genç Günler Festivali’ni kaçırmayın

İBB Şehir Tiyatroları, 9-19 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştireceği 32’nci Genç Günler Festivali’nde, sahnelerini genç kuşağın sanatçılarına ve sanatçı adaylarına açıyor. Bu yıl 32’ncisi düzenlenen ‘Genç Günler’de geleneksel tiyatrodan çağdaş tiyatroya uzanan geniş bir yelpazede performanslar yer alacak. Ücretsiz olan tiyatro gösterilerinin yanı sıra atölyeler, söyleşiler ve açık hava etkinlikleri de programda yer alacak.

Otomobil, motosiklet veya bisiklet meraklıları buraya!

Otomotiv sektörü Mayıs ayında Bursa’daki büyük bulaşmaya hazırlanıyor. Sektör profesyonellerinin yanı sıra otomobil meraklılarının da büyük ilgisini çeken Bursa Autoshow 9’ncu Otomobil, Ticari Araçlar, Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı 10-15 Mayıs tarihleri arasında Bursa Osmangazi Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açacak.

Oscar geçti, gözler Altın Lale’de

35’inci Uluslararası İstanbul Film Festivali 7-17 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Festivalin Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri Başkanlığı’nı yönetmen Pablo Trapero, Altın Lale Ulusal Yarışma Jüri Başkanlığı’nı ise oyuncu Müjde Ar üstleniyor. ‘Altın Lale’ ödüllerinin yanı sıra sinemaya gönül veren emekçilere de sinema onur ödülleri verilecek. Türkiye sinema tarihine ‘en sevilen kötü kadın’ olarak geçen oyuncu Suzan Avcı da bu kapsamda ödül alacak.

Geri dönüşüm fuarı

REW İstanbul 12’nci Uluslararası Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı 28-30 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul Beylikdüzü Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açacak. Fuarı ziyaret eden sektör profesyonelleri katı atık, su ve atık su, gaz ve yeşil enerji alanlarında çözüm üreten birçok firmanın çalışmalarını inceleme fırsatı bulacak. Fuarda Türkiye’nin yanı sıra Balkanlar, BDT Ülkeleri, Afrika ve Ortadoğu’nun önemli şirketleri yer alacak.

Avrasya’nın öncüsü

Isıtma, soğutma ve iklimlendirme sektörü hedeflerini yalnızca hızla büyüyen yurtiçi pazara göre değil, uluslararası pazarları da dikkate alarak belirliyor. 4-7 Mayıs 2016’da Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan ve Avrasya’nın en önemli ısıtma, soğutma ve havalandırma buluşması olan ISK-SODEX 2016 Fuarı küresel pazar açısından büyük önem taşıyor.

Aşk için müzik zamanı

44’üncü İstanbul Müzik Festivali, 1-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalin teması, Shakespeare’in “Eğer Müzik Aşkın Gıdasıysa, Durmadan Çalınız” dizelerinden esinlenmiş. Festival bu yıl 17 farklı mekanda dinleyicilerle buluşacak. Hafta sonu konserlerinin yanı sıra bu yıl ‘Müzik Rotası’ başlıklı Beyoğlu’nun tarihi mekânlarında gerçekleştirilecek konserlerle yeni bir etkinliğe yer veriyor.

Bu yıl 19 oldu!

Ankara’da düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri festivali bu yıl 19’uncu yaşını kutluyor. Festivale yönetmeni ya da yönetmenlerinden en az birisi kadın olan filmler katılabiliyor. 5 Mayıs’ta başlayacak festival 12 Mayıs’a kadar devam edecek.

Sertifikalı organik buluşması

Türkiye’yi ulusal ve uluslararası alanda temsil eden tek sertifikalı organik ürünler fuarı olan ‘Ekoloji İzmir’in bu yıl 7’incisi düzenleniyor. İZFAŞ’ın düzenlediği fuar 27-30 Nisan 2016 tarihleri arasında Fuar İzmir’de gerçekleşecek. Organik üreticilerine, ithalat ve ihracatçılarına ve de tüketicilerine duyurulur.

JARUSSELAM… SELAM DİYARI… KUDÜS

KUDÜS’ÜN TARİHİ ÇOK ESKİLERE UZANIYOR. BELKİ DE BU YÜZDEN ORADAKİ HER TAŞIN BİR HİKAYESİ VAR. 3 DİNİN VAZGEÇİLMEZİ OLAN KUDÜS, HÜNNAP AĞACINA BENZETİLİR. SİVRİ DİKENLERE SAHİP OLAN HÜNNAP AĞACININ LEZZETLİ MEYVELERİNE ULAŞMAYI BİLMEK HÜNER İSTER. KUDÜS GÜZELDİR, MUKADDESTİR. KUDÜS’ÜN LEZZETİNE, HAZZINA VARMAK İÇİN KUDÜS’ÜN KUTSALLARINI İYİ BİLMEK GEREKİR…

İKİ BÜYÜK İMPARATORLUĞUN BENZER İZLERİ

OSMANLI VE JAPON İMPARATORLUKLARI, ÇOK UZUN YILLAR GENİŞ COĞRAFYALARA HÜKMETMİŞ, İNİŞ ÇIKIŞLARLA DOLU FARKLI DÖNEMLERE TANIKLIK ETMİŞLER. SANAT, YAŞAM VE KÜLTÜR BAKIMINDAN ARALARINDAKİ BENZERLİKLER BAŞLANGIÇTA İLGİNÇ GELSE DE, ASLINDA ÇOĞU, İMPARATORLUK İHTİŞAMINDAN GELEN VE BU YAŞAMDAN ETKİLENEN BAKIŞ AÇISININ BEKLENEN SONUÇLARI.

YÜZYILLIK SERÜVEN: MİMAR SİNAN

99 YILLIK BİR ÖMRE 350’DEN FAZLA ESER SIĞDIRAN MİMAR SİNAN’IN MEZİYETLERİNİN SIRRI YALNIZCA İŞİNE DUYDUĞU SAYGI, DETAYCILIĞI, YETENEKLERİ DEĞİLDİ. O SABRIYLA İLMEK İLMEK İŞLEDİ TÜM ANADOLU VE RUMELİ’Yİ... SİNAN’I VE ŞAHESERLERİNİ ANLAMAK İÇİN İLLA Kİ BİR SANAT TARİHİ UZMANI OLMANIZA GEREK YOK. GÖNÜL PENCERENİZİ AÇIN VE SİNAN’IN SERÜVENİNE KAPTIRIN KENDİNİZİ YETER.

Gülben’in İstanbul konseri

Müziğin sevilen sanatçılarından Gülben Ergen yeni albümü ‘Kalbimi Koydum’ ile sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor. 19 Mart 2016 akşamı Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleşecek konser saat 21.00’de başlayacak.

Hayal dünyasının yeni kahramanları

Çocuklara özel müzikli tiyatro oyunu, “Sezuş’un hikayeleri: Efe ve Bulut, Osman Bey’e karşı” Ankaralı çocuklarla buluşuyor. Sezen Aksu’nun bestelerinden uyarlanan şarkıları ve masalsı anlatımı ile oyun, çocuklarla sevgi dolu bir öyküyü buluşturuyor. Oyunun yönetmenliğini ve koreografisini Emre Çelik yapıyor. Ankara MEB Şura Salonu’unda…

Sevimli kediden sihirli masallar

28 Ocak 2016’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde sergilenecek olan Garfield Live Sihirli Masal Kitabı, eğlenceli bir seçenek; çünkü Garfield’i herkes sever. Yarıyıl tatilinde çocuğunuz ile kaliteli zaman geçirmek için iyi bir fırsat olan gösteride sadece çocuklar değil, büyükler de eğlenecek. Etkinlik saat 12.00’de başlıyor, unutmayın.

Kadınlar, erkekler ve spiritüel felsefe

Bugünlerin yükselen trendi görünenin arkasındaki niyeti okumaya niyet etmek… Tuna Tüner de kadın ve erkek kavramları üzerine çok iddialı bir sunum hazırlamış:“İlişkilerin görünürdeki kimyası ile değil, bilinçaltındaki simyası ile ilgilenen yepyeni bir bakış açısı. Ezoterik, mistik ve spiritüel felsefeye göre ‘kadın’ ve ‘erkek’ kavramları...” Meraklısına, Bo Sahne’de 14 Ocak 2016 saat 20.30 de...

Su ve enerji

Almanya’nın Essen kentinde yine bir sektörel buluşma var. Konusu su ve enerji yani E-World Energy &Water 16-18 Şubat 2016’da açık olacak. Enerji, ısı ve havalandırma sektöründeki tüm yeni teknolojileri görmek istersiniz, kaçırmayın.

Geleceğimiz, çocuklar…

Çocukların kendini keşfetme sürecinde sınav odaklı eğitim sisteminin yetersiz kaldığını her zaman söyleriz. Bir grup eğitimci, sanatçı, felsefeci, psikolog, çocuk gelişim uzmanı ve bilim insanı bir araya gelerek çocukların gelişimine katkıda bulunan bir proje oluşturmuş ve adını da “Çocuk Filozoflar Programı” olarak belirlemiş. Temelleri “Matthew Lipman”ın “Alternatif Eğitim” modeline dayanan programın temel amacı ise mutlu, kendini tanıyan, ilgi alanlarını keşfetmiş, farklı düşünme becerilerini öğrenmiş ve belirli bir entelektüel olgunluğa ulaşmış çocuklar yetiştirmek. Farklı 7 adet modülden oluşan program çocukların ömür boyu faydalanacağı bilgileri içeriyor. Bilgi için www.cocukfilozoflar.com adresini ziyaret edebilirsiniz

40 yıllık Milano buluşması

İtalya’nın Milano kentinde enerji, ısı ve havalandırma sektörü açısından 40 yıldır devam eden bir buluşma var. MCE Mostra Convegno Expocomfort 40’ıncı Uluslararası Isıtma, Soğutma, Klima, Havalandırma, Yalıtım ve Su Arıtma Fuarı sektörün önemli markalarını bir araya getirecek. Sektörün tüm temsilcileri 15-18 Mart 2016 tarihleri arasında Milano’da olacak.

Ankara’da fuar maratonu

Ocak ayında Ankara’da enerji, ısı ve havalandırma sektörü temsilcilerini bir maraton bekliyor. Power Next Enerji Fuarları beşi bir yerde olarak Congresium Ankara ATO’da açılıyor. Bu fuarlarda jeotermal enerjiden biyokütle ve rüzgar enerjisine, oradan güneş ve hidrojen enerji teknolojilerine, baraj ve HES’lerin yapım ve otomasyonundan akıllı şebekelere, enerji boru hatlarının güvenlik ve bakım şebekelerine kadar ne ararsan var! Fuarlar 21- 23 Ocak 2016 tarihleri arasında açık olacak.

OSMANLI’DA DÜĞÜNLER

Osmanlı’da sosyal hayatın en renkli konularının düğünler olduğu söylenebilir. Padişahların, şehzadelerin kimle evleneceği, kızlarını kimlerle evlendireceği, düğün hediyesi olarak neler geleceği ve çeyizleri, şehzadelerin sünnet düğünleri, hediyeleri çok merak edilen konular olmuştu.

OSMANLI – JAPON BENZERLİĞİ

JAPON VE OSMANLI KÜLTÜRLERİNİN YAŞAM FELSEFELERİ, MUTFAKLARI, SANATLARI VE ZANAATLARI ARASINDA İLGİNÇ BENZERLİKLER VAR… HER İKİ KÜLTÜRÜN SAHİP OLDUĞU DEĞERLER, GÖRKEMLİ SARAY YAŞAMLARI VE BU YAŞAMLARA BAĞLI OLARAK GELİŞEN ALIŞKANLIKLAR ZAMAN İÇİNDE KAÇINILMAZ OLARAK HALKIN GÜNDELİK YAŞAMINA DA YANSIMIŞ. BU BENZERLİKLER SİZİ DE ŞAŞIRTACAK!

DÜNYADA GÖRÜLMESİ GEREKEN 10 MİMARİ ESER

KİMİ YİTİP GİDEN BİR AŞK İÇİN, KİMİ ÇEŞİTLİ ZAMANLARDAKİ İMPARATORLUKLARIN GÜÇ GÖSTERİSİ İÇİN YAPILMIŞ… İNSANOĞLUNUN ELİNDEN ÇIKMIŞ EN ÖNEMLİ MİMARİ ESERLERDEN BAZILARINI LİSTELEDİK. İŞTE DÜNYANIN GÖZÜ GİBİ BAKTIĞI MİMARİ ŞAHESERLER…

KARTPOSTALIN RESİMLİ TARİHİ

KİMİN AKLINA GELİRDİ Kİ, İNTERNETİN İCADIYLA BİRLİKTE TARİHİN TOZLU YAPRAKLARI ARASINA KARIŞMAYA YÜZ TUTAN ŞU KADİM POSTA KARTLARI, YILLAR BOYUNCA DEĞİŞEN SEYAHAT ALIŞKANLIKLARI VE POPÜLER KÜLTÜRÜN NABZINI TUTMAYA YARASIN? YAKLAŞIK 150 YILLIK GEÇMİŞİ İLE İNSANLIK TARİHİNDE KÜÇÜK, ANCAK ETKİSİ BÜYÜK BİR YER TUTAN KARTPOSTALLAR BUGÜN ARTIK ŞANLI GÜNLERİNİ GERİDE BIRAKTIYSA DA, DİJİTAL TEKNOLOJİNİN AMAN VERMEZ YÜKSELİŞİNE RAĞMEN HÂL BİR ŞEKİLDE AYAKTA DURABİLİYOR. GÜNDELİK HAYATTA KULLANIMI POSTANELER VE PULLAR KADAR “NOSTALJİK” OLSA DA, SEYAHAT RACONUNUN VAZGEÇİLMEZ BİR DETAYI OLMAYA DEVAM EDİYORLAR...

OSMANLI’DA BAYRAM KÜLTÜRÜ

RAMAZAN VE KURBAN BAYRAMLARI, OSMANLI DEVLET VE TOPLUM KÜLTÜRÜNÜN EN CİDDİ RESMİ TÖREN VE KUTLAMALARININ BAŞINDA GELİYORDU. BU KUTLAMALARA DİN, MEZHEP VE IRK AYRIMI YAPILMAKSIZIN, OSMANLI DEVLETİ’NE BAĞLI YAŞAYAN BÜTÜN MİLLETLER KATILIR VE COŞKUYU BERABERCE YAŞARLARDI. DİNİ RİTÜELLERİN DIŞINDA, TOPLUMUN BÜTÜN KESİMLERİ AYNI SEVİNCİ PAYLAŞMAYA ÇALIŞIRDI. TOPLUM VE DEVLET KAYNAŞMASININ TEMEL DİNAMİKLERİNDEN BİRİSİ DE BAYRAM TÖRENLERİYDİ.

Festivale isim değişikliği

Bu yıl 52’ncisi düzenlenecek olan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 29 Kasım- 6 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu arada festivalde bir isim değişikliği yapıldı ‘Altın Portakal’ ibaresi Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çıkarıldı. Festival isim değişikliğinden jürisine, kırmızı halıdan festival kortejine, dağıtılan ödüllere kadar bu yıl yine kendinden çok bahsettirecek belli ki... İyi seyirler.

Yeni albüm, yeni konser

Renkli sahne performansları ve dillerden düşmeyen parçalarıyla tanınan BaBa ZuLa yeni bir albüm yaptı. 13 parçadan oluşan albümün adı: “34 Oto Sanayi”. BaBa ZuLa’nın albüm tanıtımı çerçevesinde 13 Kasım’da Kadıköy Sahnesi’nde vereceği konsere ilgi büyük.

Tam gaz film maratonu

Ekim ayını sinemaseverlerin gözdesi yapan Filmekimi 3-11 Ekim tarihlerinde İstanbul’da 9 gün sürecek bir maratonun ardından Türkiye’nin birçok kentinde devam edecek. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 14’üncü kez düzenlenen Filmekimi, Vodafone FreeZone sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Filmekimi, her yıl olduğu gibi, dünya festivallerinde gösterilmiş, ödüller almış ve merakla beklenen yapımları içeren zengin programıyla ekim ayını renklendirecek.

Beklenen an yaklaşıyor!

34’üncü İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı, 7-15 Kasım tarihleri arasında İstanbul TÜYAP’ta meraklılarıyla buluşacak. Temasının “Mizah: Hayata Gülümseyerek Bakmak” olarak belirlendiği fuarın onur çizeri ise Tan Oral. Kitap fuarının bu yılki onur konuğu ise Macaristan. Birçok eseri New York Times’da çok satanlar listesinde yer alan ve ülkemizde de geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan Sarah Jio da fuarın konukları arasında. Fuarda bu yıl 100’üncü yaşı kutlanan Aziz Nesin de ‘Ömrüne Sığmayan Adam’ sergisiyle anılacak.

Kahveye yolculuk

İstanbul Haydarpaşa Garı’nda enteresan bir etkinlik var. Bu yıl 2’ncisi düzenlenecek olan İstanbul Coffee Festivali, 22 Ekim’de başlıyor. 4 gün boyunca Haydarpaşa Garı’nın tarihi atmosferinde İstanbul’un en iyi kahve ve kavurma dükkanlarının yetenekli baristalarıyla tanışabilir, iyi kahve yapmanın inceliklerini izleyebilir ve birbirinden nefis kahveler tadarak müziğin tadını çıkarabilirsiniz.

'Geleceğe Geri Sayım' başladı

İstanbul Emirgan’daki Sakıp Sabancı Müzesi (SSM)’inde kaçırılmaması gereken bir sergi var. Müze, Akbank Sanat işbirliğiyle 20’nci yüzyılın en büyük uluslararası sanat ağı ZERO’nun yenilikçi ve dinamik ruhunu galerilerinde ağırlıyor. “ZERO. Geleceğe Geri Sayım” sergisi, II. Dünya Savaşı sonrası dünyaya hakim olan durağan ve olumsuz atmosfere bir cevap olarak doğan ve adını bir roketin kalkışından önceki geri sayımdan alan ZERO akımına odaklanıyor. Sergi 10 Ocak 2016’ya kadar görülebilir.

Çeyrek asırlık caz festivali

İstanbul yine sonbaharı caz tınılarıyla karşılıyor. Ülkemizin en uzun soluklu caz festivalleri arasında sayılan 25’inci Akbank Caz Festivali, birbirinden önemli sanatçıları ağırlamaya hazırlanıyor. 21 Ekim’de başlayacak olan festival 1 Kasım’a kadar devam edecek. Festival ile ilgili daha kapsamlı bilgi için Aksanat’ın internet sitesini gezebilirsiniz.

Mersin’de iklimlendirme fuarı

Mersin Isıtma ve Soğutma Teknolojileri Fuarı, 5-8 Kasım 2015 tarihlerinde kapılarını açacak. Türkiye’nin en sıcak illerinden olan Mersin’deki enerji, ısı ve havalandırma fuarına ısıtma, soğutma, havalandırma, yalıtım, pompa, vana, tesisat, arıtma ve güneş enerjisi sistemleriyle ilişkili çok sayıda firma yeni ürün ve çözüm önerileriyle Yenişehir fuar alanında yerini alacak.

İnşaatçıların görkemli Ege buluşması

Türkiye’de gerçekleştirilen en büyük yapı inşaat buluşmaları arasında gösterilen Turkeybuild İzmir, 21’inci kez kapılarını açacak. İnşaat alanında hizmet veren bütün alt sektörleri de bir araya getirecek olan Turkeybuild İzmir 21’nci Yapı Fuarı 5-8 Kasım 2015 tarihleri arasında sektör temsilcileri ile birlikte meraklıları da ağırlayacak. İzmir fuar alanında yapılacak olan fuarı kaçırmayın…

Sektörün yenilikleri Antalya’da buluşacak

Antalya Cam Piramit’te hummalı bir fuar hazırlığı var. Çünkü 15-18 Ekim 2015’de doğalgaz ve iklimlendirme teknolojileri fuarı açılacak. Enerji, ısı ve havalandırma sektöründen birçok firma fuardaki yerini alacak. Doğalgaz ekipmanları, kombi cihazları, klima, radyatör, kazanlar, doğalgaz bacaları üretici firmaları, hepsi burada olacak.

Sektörler farklı olsa da hedefler ortak

Aslında bütün sektörlerin birbiriyle ilişkisi var. Sektörel alanları izole ederek doğru ve verimli politikalar üretmek küresel dünya için mümkün değil. Farklı sektörel alanlar da birbirleriyle ilişkili olarak fuar çatısı altında birleşiyor. ‘AET 2015’ tam da böyle bir fuar. Enerji, finansman, yatırım, danışmanlık, verimlilik fuarı tüm bu sektörleri ve yerel yönetimleri 14-15 Ekim 2015’de İstanbul Lütfi Kırdar Kongre merkezinde bir araya getiriyor.

Kentse dönüşüm akıllı kentler yaratır mı?

Bu fuar kuşkusuz herkesin ilgisini çekecek türden. Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Fuarı, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde açılacak. 15-17 Aralık 2015 tarihleri arasında takip edebileceğiniz fuara kentsel dönüşüm, enerji ve su çözümleri teknolojileri, bina tesisat ürün ve ekipmanları, kentsel güvenlik ve emniyet çözümleri, yenilikçi teknolojiler ve yazılımlar alanında çalışan çok sayıda firma katılacak.

Tekneler hem can yakıyor hem el…

35’inci Uluslararası İstanbul Boat Show 6-11 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak. Marinturk İstanbul City Port’ta gerçekleşecek olan etkinlik deniz üzerinde yapılması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. 300’den fazla ürünün sergileneceği organizasyonda deniz ve tekne tutkunları test sürüşüyle teknelerin su üstündeki performansını da görebilecek.

Şirinler geliyor!

Şirin Baba, Şirine, Gözlüklü Şirin, Somurtkan Şirin, Güçlü Şirin ve diğerleri… Çocukların olduğu kadar büyüklerin de sevgilisi olan kahramanlar. Dünyaca ünlü Şirinler Live on Stage müzikali, dünya turnesi kapsamında 23-25 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da olacak. Zorlu Performans Sanatları Merkezi Turkcell Sahnesi’nde toplam 6 gösteri sergilenecek.

İnternet aşkı tiyatroya taşındı

Levent Özdilek’in yönetmenliğini yaptığı ‘İnternette Tanışan Son Çift’ oldukça eğlenceli bir tiyatro oyunu. Bir yandan güldürürken, bir yandan günümüzün sanal dünyasını, bu dünyada yaşanan ilişkileri tatlı tatlı eleştiriyor. Akasya Asıltürkmen ve Ozan Akbaba’nın rol aldığı oyun, İzmir Bostanlı Suat Taşer Sahnesi’nde 11 Ağustos günü saat 21.00’de izlenebilir.

Paris’ten sevgilerle

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde, en uzun soluklu yaz konser serilerinden biri olan ‘Yıldızlı Geceler’ başladı. Etkinliğin ilk konserini ülkemizde de çok sevilen genç Fransız sanatçı Zaz verecek. Konser 28 Temmuz, saat 21.00’de başlayacak.

Eğlenmeye hazır mısınız?

Dünyanın en çok izlenen ve en uzun soluklu müzikalleri arasında yer alan Mamma Mia, 29 Eylül’de İstanbul’da müzikal tutkunlarıyla buluşacak. Zorlu Performan Sanatları Merkezi Turkcell Sahnesi’nde saat 21.00’de açılacak perde. 20 yılda 54 milyon kişi tarafından izlenen müzikali kaçırmayın.

Masal sembolleri ve yaratıcı iletişim

İstanbul Sakıp Sabancı Müzesi’nde çocuklar için bir dizi yaz okulu düzenleniyor. Bunlardan en dikkat çekici olan ‘Masal Sanatı’. 27-31 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan yaz okuluna 2003-2009 doğumlu çocuklar katılabilecek. Çocuklar, Kaf Dağı’nın ardındaki hayal diyarı için sanat eserleri yaratacaklar. Çalışmayı, Pedagog Sibel Şengül ve Akademisyen Eğitimci Suzan Tokgöz yönlendirecek.

Nostaljik bir yolculuk

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi, o çok ünlü koleksiyonuna dünyanın en zengin insanlarından olan son Haydarabad Nizamı Osman Ali Han’ın dönemine ait olan faytonu dahil etti. Fayton Chowmalla Sarayı (Haydarabad, Hindistan) içindeki ulaşımı sağlamak için kullanılmış. Haydarabad Nizamı Osman Ali Han 1886 – 1967 yılları arasında dünyanın en zengin insanı olarak tarihe geçmiş.

Şangay buluşması

ISH Shanghai Cihe 2015 Isıtıcılar, Havalandırma, Ölçü Sistemleri ve Baca Yapımı Fuarı, kapsamı oldukça geniş tutulan bir fuar. 23-25 Eylül 2015’de gerçekleşecek fuara sektörün bütün bileşenleri katılıyor. Sektörlerinin önemli şirketleri en iyi ve en yenileri görmek ve göstermek için bu fuarda olacak.

Modifiye tutkunlarına müjde!

Otomotiv ve yan sanayi konusunda firmaları bir araya getiren önemli bir fuar var İstanbul’da. Burada her şey modifiye tutkunlarını mutlu etmek için hazırlanmış adeta. 13 Ağustos 2015’de Yeşilköy’de İFM’de açılacak olan fuarda modifiye, modifiyeli araçlar, aksesuarlar ve yan sanayi ekipmanları birlikte görücüye çıkacak. Fuar 16 Ağustos’a kadar açık.

Enka kültür sanat buluşmaları

Çoktan geleneksel hale gelmiş olan Enka Kültür Sanat Buluşmaları, 1-31 Temmuz 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek. Sanatseverleri bir araya getirecek etkinliklerde tiyatro, sinema ve müzik birlikte yer alacak. Bu yıl 27’ncisi düzenlenecek olan ENKA Kültür Sanat Buluşmaları’nın programına www.enkasanat.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Mişmiş Park’ta fuar

Kayısı memleketi Malatya’da 4’üncü Yapı ve Dekorasyon fuarı düzenleniyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği fuar Mişmiş Park’ta gerçekleşecek. Fuarda ahşap yapı elemanları, inşaat malzemeleri ve teknolojileri, ısıtma soğutma, tesisat ve yalıtım, mobilya içi dekorasyon, doğalgaz teknolojisi konusunda faaliyet gösteren çok sayıda şirket katılımcı olarak yer alıyor. Fuar, 29 Temmuz- 2 Ağustos 2015’te ziyarete açık olacak.

Aspendos yine büyüleyecek!

Yılın en önemli sanat olaylarından biri olan Aspendos Opera ve Bale Festivali, 5 Eylül 2015’te Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu’nun vereceği gala konseriyle perdelerini açacak. 28 Eylül’de son bulacak festivalin bu yıl 22’ncisi gerçekleşecek. 2 bin yıllık Aspendos Tiyatrosu’nda yapılan ve dünyanın en iyi opera ve bale festivalleri arasında gösterilen festivale, özellikle yabancı turistler büyük ilgi gösteriyor. Festival programı için; www.aspendosfestival.gov.tr

Genç fuarımız büyüyor!

Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı ArtInternational, bu yıl 3’üncü kez düzenleniyor. 4-6 Eylül tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek fuara dünyanın önde gelen galerileri ve sanatçıları katılacak. Henüz çok genç olmasına rağmen yılın en beklenen sanat olaylarından birine dönüşen fuarı geçen yıl 20 bin kişi gezdi.

Adana’da film zamanı

22’nci Uluslararası Altın Koza Film Festivali, 14-20 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Festival kapsamında her yıl olduğu gibi ulusal uzun metraj film yarışması, ulusal öğrenci filmleri yarışması ve Akdeniz ülkeleri kısa film yarışması gerçekleştirilecek. Ayrıca bu yıl ilk olarak Adana konulu senaryo yarışması düzenlendi.

İstanbul Bianeli Eylül’de başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı İKSV tarafından düzenlenen 14’üncü İstanbul Bienali başlıyor. Carolyn Christov-Bakargiev tarafından “Tuzlu Su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori” başlığıyla bir dizi işbirliğiyle şekillenen 14’üncü İstanbul Bienali, 5 Eylül - 1 Kasım 2015 tarihleri arasında şehre yayılacak. Bienal ücretsiz olarak izlenebilir.

500 YILLIK MÜZİKLE TEDAVİ MERKEZİ

SULTAN II. BEYAZİD KÜLLİYESİ YALIN MİMARİSİ, İYİ TAŞ İŞÇİLİĞİ, SÜKUNETİYLE İNSANI KENDİSİNE ÇEKİVERİYOR… 100’ÜN ÜZERİNDEKİ İRİLİ UFAKLI KUBBE DE KÜLLİYEYE MİSTİK BİR GÖRÜNÜM KAZANDIRIYOR. KÜLLİYENİN DARÜŞŞİFA BÖLÜMÜNE GİRDİĞİNİZDEYSE, UZAKTAN GELEN MÜZİK VE SU SESİ ADETA HUZURA DAVET EDİYOR… 400 YIL BOYUNCA TEMEL TIP BİLİMLERİNİN ÖĞRETİLDİĞİ BİR ÜNİVERSİTE OLAN KÜLLİYE, BUGÜN GÖRÜLMEYE DEĞER ÖDÜLLÜ BİR MÜZE…

OSMANLI’DA RAMAZANLAR

OSMANLI TOPLUMUNDA RAMAZAN GELMEDEN EVVEL BÜTÜN İNSANLARDA TATLI BİR TELAŞ BAŞLAR VE HAZIRLIKLAR YAPILIRDI. KOMŞU VE AKRABALAR BİR ARAYA GELEREK MEVSİMİNE GÖRE ERİŞTELER, TURŞULAR, KONSERVELER, REÇELLER YAPARLARDI. BİRÇOK YÖRENİN KENDİNE HAS YEMEKLERİ, İFTAR VE SAHUR SOFRALARINI SÜSLERDİ. RAMAZAN’IN ‘YÜKܒ VEZİR- İ AZAM’LARIN ÜZERİNDEYDİ.

Kendi peynirini kendin yap

Beslenme uzmanlarının hiç bitmeyen uyarıları, insanları hem sağlıklı beslenmek, hem de yeni şeyler üretmenin keyfini yaşamak için mutfak çalışmalarına yöneltiyor. Siz de kendi peynirinizi ve yoğurdunuzu evde yapmak istiyorsanız İstanbul Kitchen Craetes’de 29 Ağustos saat 11.00-14.00 arasında peynir ve yoğurt nasıl yapılır temalı çalışmaya katılabilirsiniz.

Labirent semineri

İçinizdeki saf, güçlü, sevgi, sevinç ve huzur dolu ‘varlığı’ ve ‘vizyonunuzu’ keşfetmek ister misiniz? Bu soruya evet diyorsanız, 4gün sürecek olan labirent semineri tam size göre. Hayatınızı yeniden şekillendirecek olan bu grup çalışması 28 Mayıs saat 09.00’da Elite World İstanbul Otel’de başlayacak. 4 gün süren labirent yolculuğu, iç dünyanızın en derinlerine ulaşmanızı sağlayacak.

Itzhak Perlman Zorlu’da

Bu yüzyılın en büyük keman virtüözlerinden biri olan Itzhak Perlman 28 Mayıs’da bir kez daha İstanbullu müzikseverlerle buluşacak. Zorlu Performans Sanatları Merkezi’ndeki konser saat 21.00’de başlayacak. 5 Grammy ödülü sahibi olan Perlman, gittiği her ülkede müzikseverlerin çok yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Ustayı kaçırmamanızı öneriyoruz.

Manisa’da Sezen rüzgarı

Baharın gelmesiyle konserler de hız kazandı. Manisa Akhisar Amfi Tiyatro’da 9 Mayıs Saat 21.00 itibariyle Sezen Aksu Akustik Band unutulmaz bir gece yaşatacak. Sezen Aksu, bir süredir hem yurt dışında hem yurt içinde müzikseverlerle buluşturduğu yeni ‘konser’ projesi “Sezen Aksu Akustik Band” Fahir Atakoğlu’nun müzik yönetmenliğinde ve dünyaca ünlü müzisyenlerin katılımıyla gerçekleşiyor.

Profesyonel duruş nedir?

Çalışma yaşamında yer alan her insana gereken bir eğitim semineri bu aslında. Konu başlığı ‘İş Hayatında Profesyonel Duruş’. İstanbul İnstitü Beşiktaş’ta yapılacak olan seminerin katılımcı sayısı 30 kişi ile sınırlı. 6 saat sürecek seminer sonrasında katılımcılara sertifika verilecek. Seminer 25 Nisan Cumartesi günü Saat 09.30-14.30 arasında gerçekleşecek.

Şehrin gözü festivalde

34’üncü İstanbul Uluslararası Film Festivali 4 Nisan’dan başlayarak 19 Nisan’a kadar devam edecek. Gösterdiği filmlerin sayısı ve niteliği ile haklı bir üne sahip olan festival yine zengin bir program sunuyor. Festival, 20’nin üzerinde bölümde 62 ülkeden 222 yönetmenin 204 filminin yanı sıra ücretsiz olarak gerçekleştirilecek usta sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmalarını, sinema dersleri ile özel etkinlikleri izleyicilerle buluşturacak. İyi seyirler!

Likya Kaş Festivali

Uluslararası Likya Kaş Kültür ve Sanat Festivali, Kaş Belediyesi tarafından 18 yıldır düzenleniyor. 13-15 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde Kaş-Meis adası arasında yapılacak 7,5 km’lik yüzme yarışı heyecanla bekleniyor. Yarışmalar, konserler ve sergilerin olduğu festivale Yunanistan’dan gelen ekipler de katılıyor.

Tropik dünyanın kapıları

Çalışmalarını Berlin’de sürdüren heykel sanatçısı İskender Yediler tropikal dünyanın kapılarını aralayan son dönem çalışmalarıyla Türkiye’deki ilk kişisel sergisini art ON İstanbul’da açıyor. Suibriğigiller/Nepenthes ismini taşıyan sergi adını, böcek yiyen tropikal bitkilerden alıyor. Sanatçının bronz heykellerinin yanı sıra geleneksel İznik çini tekniğiyle gerçekleştirdiği duvar panoları ve kağıt çalışmalarının da yer aldığı sergi, 14 Nisan-23 Mayıs arasında görülebilir.

18’in halleri

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu yıl 18’inci yaşını kutluyor, dolayısıyla festival teması olarak “18’in halleri” uygun görüldü. 8 Mayıs’ta başlayacak festival 18 Mayıs’a kadar devam edecek. Ankara’daki çeşitli mekanlarda gerçekleşecek festivale bu yıl da ilginin yüksek olması bekleniyor. 8 Mayıs’da Ankara Devlet Opera ve Bale Salonu’nda yapılacak açılışta bu yılın onur ödülü ünlü sanatçı Hümeyra’ya verilecek.

Yapıcılar Belgrad’ta buluşuyor…

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ta, her yıl düzenlenen Yapı ve Yapı Teknolojileri Fuarı, sadece Avrupa firmalarını değil, dünyanın değişik ülkelerinden çok sayıda önemli şirketi ağırlıyor. Bu yıl 41’inci kez düzenlenen SEEBBE Yapı Fuarı, 15-19 Nisan tarihlerinde ziyaret edilebilecek. Fuar katılımcıları Ekonomi Bakanlığı tarafından da teşviklerle destekleniyor.

İzmir kitap buluşması

Nisan ayı İzmirli kitap kurtları için oldukça yoğun geçecek. 20’nci İzmir Kitap Fuarı 18-26 Nisan’da İzmir TÜYAP’da bir hafta süreyle kitap tutkunlarına kapılarını açacak. Fuar boyunca söyleşilere, imza günlerine, panellere çok sayıda yazar ve sanatçı katılacak. İyi okumalar…

İnşaat sektörünün kalbi Konya’da atacak!

12’nci Yapı, İnşaat Malzemeleri, İş ve İnşaat Makineleri, Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Tesisat ve Doğalgaz Teknolojileri Fuarı 21-24 Mayıs 2015 TÜYAP Konya ile kente hareket geliyor. Fuarın bu yılki özel bölümü hırdavat ve nalburiye. Fuar KONYA KENT, KONYA DEKOR ve KONYA İDEAL EV Fuarları ile eş zamanlı gerçekleştirilecektir.

Tiflis yapı fuarı ‘Caucasus Build’

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’de bölge açısından oldukça dikkate değer bir fuar var. 20’nci Uluslararası Yapı ve Yapı Teknolojileri Fuarı, 20-23 Mayıs 2015’de ziyaretçilerini ağırlayacak. Büyük bir alt ve üst yapı yatırımları hamlesinin yürütüldüğü ülkede, Türkiye’nin pazar payının yüzde 70’lere ulaştığı düşünülürse fuarın önemi daha iyi anlaşılır.

İstanbul Autoshow 2015

İstanbul’un en gözde fuarlarından olan Autoshow başlıyor. Fuardaki otomobillerin, özellikleri, sergilendikleri standlar, yenilikleri, çevrecilikleri, pahalılıkları ve daha birçok özellikleriyle uzun uzun konuşulacağı fuar, 22 - 31 Mayıs 2015’te İstanbul TÜYAP’da gerçekleşecek. Tüm otomobil meraklılarına duyurulur.

Eğlenceli atölyeler

Akbank Sanat 23 Nisan’a özel ‘çocuk atölyeleri’ hazırladı. 7-14 yaş grubu çocukların katılabileceği atölyelerde heykelden suluboyaya, dramadan mozaik yapımına kadar geniş bir yelpazede eğitimler, workshop’lar gerçekleştirilecek. 24-25 Nisan tarihleri arasında yapılacak atölye çalışmaları için ayrıntılı bilgi www. akbanksanat.com adresinden edinilebilir.

Ortadoğu İnşaat Fuarı Diyarbakır’da…

Hem bölgesel hem de yerel anlamda ilgi gören ve sektörler arası buluşmayı gerçekleştiren Ortadoğu İnşaat Fuarı, 7’nci yaşını kutluyor. 07-10 Mayıs 2015 tarihlerinde Diyarbakır TÜYAP’da açılacak olan fuar, yapı malzemeleri, yapı teknolojileri, iş ve inşaat makineleri, elektrik sistemleri malzemeleri, asansör, doğalgaz, ısıtma, soğutma, havalandırma, tesisat malzemeleri marka ve teknolojilerini buluşturuyor.

OSMANLI’DA AİLE VE KOMŞULUK İLİŞKİLERİ

TARİHİ MİRASINDAN GETİRDİĞİ ÖRF VE ADETLERİ, İSLAM’LA ÇOK İYİ YOĞURAN TÜRKLER, SELÇUKLU VE OSMANLI İLE İNSANLIK TARİHİNE YENİ BİR KAVRAM TAKDİM EDER: OSMANLI MEDENİYETİ. BÖYLECE TOPLUMSAL DÜZEN VE KANUNLARA BİR DE İNSANİ KAVRAMLAR EKLERLER. OSMANLI DEVLETİ, TOPLUM DÜZENİNİ SAĞLAMAK VE VATANDAŞLARI ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE YÜRÜMESİNİ SAĞLAMAK İÇİN KANUNLAR GELİŞTİRMİŞTİ. HANGİ DİN VEYA GÖRÜŞTE OLURSA OLSUN, AİLE SİSTEMİNİN KORUNMASI TEMEL ALINARAK GELİŞTİRİLEN SOSYAL KANUNLAR, OSMANLI MEDENİYETİNİN TEMELİ OLDU.

Flamenko rüzgarı

Dünyaca ünlü Flamenko gitaristi Paco Pena, yeni projesi “Flamencura” ile 12 Şubat’ta İş Sanat’ta olacak. Saat 21.00’den itibaren sahne alacak olan Pena, daha önce 2008 yılında gelmişti Türkiye’ye. Cordoba’da doğan dünyaca ünlü gitarist, 6 yaşından beri gitar çalıyor. İlk konserine 12 yaşındayken çıkan Pena, halen Londra’da yaşıyor. Bugün 72 yaşında olan ustayı sahnede izleme şansını kaçırmayın!

“Özgür kız” Bostancı’da

Reklamların özgür kızı, Nil Karaibrahimgil, Bostancı Gösteri Merkezi’nde İstanbullu hayranlarıyla buluşacak. Konser 28 Şubat 2015 saat 21.00’de başlayacak.

“Bilim Tüneli”

Teknoloji ve bilime meraklı, pozitif bilimlerle ilgilenen öğrenciler için iyi bir karne hediyesi de ‘Bilim Tüneli’ olabilir. Mall-Off İstanbul’da açılan ve 12 Şubat 2015’e kadar sürecek olan etkinlikte küreselleşen bilim, bilim etkileşiminde yeni nesil, multimedya gibi sergi içerikleri yer alıyor. Bilimi laboratuvarın dışına çıkaran bu sergi, 13 yılda, 18 ülkede 30 şehirde 10 milyondan fazla seyirci tarafından ilgiyle izlenmiş.

Bağımsız film yolculuğu başlıyor

14’üncü !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 12-22 Şubat 2015’de gerçekleşecek. Festival etkinlikleri ve filmleri 26 Şubat-1 Mart 2015’te de Ankara ve İzmir’de tekrarlanacak. Farklı filmleri ve güncel temaları bir araya getiren festival, atölyeleri ve çeşitli etkinlikleriyle de ilgiyi hak ediyor.

Adana IHS 2015

Adana TÜYAP’da görülmesi gereken 3 fuar birlikte açıyor kapılarını. Adana Kent 2015, Adana İnşaat 2015 ve Adana IHS 2015 sektörel olarak da birbirlerini tamamlıyor. Isıtma, soğutma, havalandırma ve doğalgaz teknolojilerindeki yenilik ve gelişmeleri bir arada görme fırsatını sunan, bölgenin ve sektörün en dikkat çeken fuarları arasında yer alan Adana IHS 2015’in bu yıl da yenilenebilir enerji kaynaklarına dikkat çekecek. Fuarı 19-22 Şubat 2015’de ziyaret edilebilir.

Milyarlık tekneler deniz dostlarını bekliyor

CNR Avrasya Boat Show 2015 Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuvarları Fuarı, milyarlık tekneleri deniz dostları için yine karaya çıkardı. 8’incisi düzenlenen fuara 400 firma toplamda bin marka ile katılıyor. 14 Şubat’ta kapılarını açacak olan fuar, 23 Şubat’a kadar hem sektör temsilcilerini hem de deniz tutkunlarını İstanbul Yeşilköy’de CNR Expo Center’da ağırlayacak.

Kısa Film Festivali başlıyor!

Bu yıl 11’inci yaşını kutlayan Akbank Kısa Film Festivali, 16-26 Mart 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival kapsamında, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Yarışma Dışı Seçki” “Kısadan Uzuna”, “Özel Gösterim” ve “Deneyimler” üst başlıklı bölümlerin yanı sıra atölye çalışmaları ve söyleşiler de yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için: http://www.akbanksanat.com

Ayaklardaki zarafet...

18’inci yüzyılın sonundan 20’nci yüzyılın başına kadar uzanan döneme ait ayakkabı, terlik, çizme, botlarla Osmanlı’da çok kullanılan nalınların yer aldığı “Pabuç, Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonundan” sergisi, Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi’nde açıldı. 127 parçanın yer aldığı sergi 18’inci yüzyıldan başlıyor ve 1930’lara kadar geliyor. Sergi 31 Mayıs 2015’e kadar Sarıyer’deki Sadberk Hanım Müzesi’nde görülebilir.

TARİHE 'İÇTEN' BİR BAKIŞ

DÜNYANIN KADERİNİ BELİRLEYEN TARİHİ OLAYLAR, SAVAŞLAR, ANLAR BAŞLANGIÇLAR VE SONLAR… SELÇUKLU’DAN OSMANLI’YA, KURTULUŞ SAVAŞI’NDAN DÜNYA SAVAŞLARINA… HEPSİNİ HİSART CANLI TARİH VE DIORAMA MÜZESİ’NDE ÜÇ BOYUTLU OLARAK, TAM DA İÇİNDEN GÖREBİLİRSİNİZ.

OSMANLI'NIN TOPLUM YAPISI

ASYA STEPLERİNDEN GELİP, 3 KITAYA HAKİM OLAN OSMANLI, 6 ASIR BOYUNCA AYAKTA KALDI. OSMANLI DEVLETİ, ENERJİ VE GÜCÜNÜ ÜÇ TEMEL UNSURA BİNA ETMİŞTİ: MANEVİ TERBİYE, ASKERİ DİSİPLİN VE İLİM. BU DEĞERLER, TOPLUMUN DİĞER ÖZELLİKLERİYLE BİRLEŞİNCE ORTAYA MUAZZAM BİR YAPI ÇIKTI.

HIZLI ÇEKİM SİNEMA TARİHİMİZ

TEMEL SORUYU BAŞTAN SORALIM; TÜRK SİNEMASI 100 YAŞINDA MI? GENEL BİR KABULE GÖRE; 1914’DE AYASTEFANOS’TAKİ (YEŞİLKÖY) RUS ANITI YIKILIRKEN FUAT UZKINAY TARAFINDAN ÇEKİLDİĞİ SÖYLENEN VE ‘AYASTEFANOS’TAKİ RUS ABİDESİNİN YIKILIŞI’ ADI VERİLEN TARİHİ BELGESEL, İLK FİLM OLARAK KABUL EDİLİR. ÖTE YANDAN SİNEMA TARİHİMİZİN ÖNCESİ DE VAR…

DÜĞÜNLERİN EN GÜZELİ: ŞEB-İ ARÛZ

SEVGİNİN VE İRFANIN KAYNAĞI MEVLANA CELALEDDİN-İ RUMİ BİR PAZAR GÜNÜ, EBEDİYET ALEMİNE GÜNEŞ GİBİ DOĞDU. YAŞAMI BOYUNCA, SEVGİ TOHUMLARINI DÜNYAYA ARMAĞAN ETTİ. MEVLEVİLER İSE BU “AŞK PEYGAMBERİ”NİN ÖLÜMÜNÜ AŞIĞIN SEVGİLİYE KAVUŞMASI OLARAK YORUMLADILAR VE MEVLANA’NIN ÖLDÜĞÜ GÜNE (17 ARALIK) “ŞEB-İ ARÛZ” BİR DİĞER ADIYLA “DÜĞÜN GECESİ” ADINI VERDİLER.

Enerji ve havalandırmacılar Moskova’ya bekleniyorsunuz!

Enerji ve havalandırma sektörü Moskova’nın soğuğuna aldırmadan sıcak bir buluşma yaşayacak. Rusya’nın başkenti Moskova enerji, ısı ve havalandırma sektörü için önemli bir fuar olan Aqua-Therm Moscow’a ev sahipliği yapacak. 3-6 Şubat 2015’de gerçekleşecek olan fuarda ısıtma, su, sıhhi teknolojiler, klima, havalandırma ve havuzlar, saunalar ve spa ekipmanları üreten şirketler bir araya gelecek. Fuar hakkında ayrıntılı bilgi için www.aquatherm-moscow.ru/en adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sahne Denilen Büyülü Kutu

Tiyatro ve müziğin buluştuğu ‘Sahne Denilen Büyülü Kutu’ isimli çocuk oyunu İş Sanat’da 25 Ocak 2015’de premiyer yapacak. Şarkı, dans, oyunculuk ve sürprizlerle dolu olan oyun, karne tatili için de iyi bir seçenek oluşturuyor. Bu oyunla sahne arkasına doğru bir yoluculuğa çıkacak olan çocuklar, bir oyunun nasıl hazırlandığını görecek ve perde arkasının görünmez kahramanlarını keşfedecekler.

Kurumsal iletişim veya halkla ilişkiler meraklılarına

Kurumsal İletişim ve Marka Yönetimi Semineri 7 Şubat 2015’te Galatasaray Üniversitesi Ortaköy Kampüsü’nde başlıyor. Seminere kaydı kabul edilecek 25 kişide, kurumsal iletişim veya halkla ilişkiler alanında çalışan ya da çalışmayı hedefleyen en az lisans mezunu olma şartı aranıyor. Toplamda 72 saat sürecek olan seminer, 6 hafta boyunca hafta sonları 9.30-16.30 saatleri arasında gerçekleşecek. Galatasaray Üniversitesi tarafından verilecek resmi sertifikayı almak için yüzde 80 devam zorunluluğu ve yapılan sınavda da başarılı olma koşulu var.

Joan Miro’yu gördünüz mü?

“Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” sergisi SÜ Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM), devam ediyor. Barselona doğumlu Katalan ressam ve heykeltıraş Joan Miró’nun olgunluk dönemi eserlerinden oluşan sergi, oldukça kapsamlı. Halen görmediyseniz 1 Şubat 2015’e kadar görebilirsiniz.

Gerçekten yaşıyor musunuz?

Aret Vartanyan 24 Ocak 2015 tarihinde İzmir Anemon Fuar Otel’de gerçekleştireceği workshop’la “Gerçekten Yaşıyor musun?” sorusunun cevabı katılımcılarla birlikte arayacak. Saat 13.00’de başlayacak workshop, zaman yönetiminden etiket kaygısına, sınırlarınızdan sorumluluklarınızın bilincinde olmaya, korku ve endişelerinizle başa çıkmaya kadar birçok konuya farklı bir perspektif getirmeyi amaçlıyor.

Verimlilik arayışları

Enerji verimliliği her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları işbirliğini içeren 34’üncü Enerji Verimliliği Haftası kapsamında düzenlenen Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı (EVF)’nın 6’ncısı düzenleniyor. 14-17 Ocak 2015 tarihlerinde İstanbul Yeşilköy WOW’da gerçekleşecek olan etkinlik, enerji verimliliği alanında Türkiye’nin en büyük ve önemli etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor.

“Ressam ve Resim”

Eleştirel ve dışavurumcu üslubu ile yarım yüzyıldır Türkiye’de kendisine özel bir yer edinen Ressam Mehmet Güleryüz’ün “Ressam ve Resim: Mehmet Güleryüz Retrospektifi”, sergisi, İstanbul Modern’de 8 Ocak 2015’de açılıyor. Sergi, sanatçının 1960’lı yıllardan 2010’lu yıllara uzanan kariyerinin bir dökümü niteliği taşıyor. Sergi, 28 Haziran 2015’e kadar izlenebilir.

Web Tasarım IDS