“KLASİK” RÜYANIZ GERÇEK OLSUN!

“HEM KLASİK OLSUN HEM UCUZ OLSUN İLLE DE BENİM OLSUN” DİYENLERE PİYASADA ALINABİLECEK EN UYGUN EFSANE KLASİKLERİ DERLEDİK! 15 BİN TL’DEN BAŞLAYAN ÇOCUKLUĞUNUZUN HAYALİ ENFES KLASİKLERİ UYGUN FİYATLARLA KEŞFETMEYE HAZIR MISINIZ?

HAYATI BAŞTAN YARATACAK İNOVATİF FİKİRLER

BİLİMKURGU FİLMLERİNİ DAHA ESKİMEDEN KOMİK DURUMA DÜŞÜRECEK KADAR HIZLI DÖNÜYOR DÜNYA. GÜNLÜK HAYATIN EN KÜÇÜK AYRINTISINDAN, İNSAN SAĞLIĞINI ETKİLEYEN DEV ÇÖZÜMLERE DEK TÜM DENEYİMLERİMİZ BAŞTAN YAZILIYOR. BU BAŞ DÖNDÜRÜCÜ YOLCULUĞA HAZIR MISINIZ?

DÜNYANIN EN GÜVENLİ OTOMOBİLİ ARTIK O!

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE BİR TABU YIKILDI. YILLARDIR ‘DÜNYANIN EN GÜVENLİ OTOMOBİLİ’ OLARAK SEÇİLEN VOLVO, TAHTINI BİR JAPON’A DEVRETTİ. SEKTÖRÜN LİDERLERİNDEN MAZDA, 2017’DE TANITTIĞI 5 MODELİYLE ‘TOP SAFETY PİCK+’ ÖDÜLÜNÜ KAZANDI. İŞTE YENİ ‘GÜVENLİ’NİN ÜLKEMİZDE DE SATIŞA SUNULAN MODELLERİ.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN YİYECEKLER

GÜN BOYUNCA HATTA DİNLENDİĞİNİZ ZAMANLARDA BİLE YAKTIĞINIZ KALORİ MİKTARINI ARTIRARAK KİLO VERMEK Mİ İSTİYORSUNUZ? METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN BESİNLERLE BU MÜMKÜN! O HALDE, BASKÜLÜNÜZÜ HAZIRLAYIN! ACI BİBERDEN ZENCEFİLE, YEŞİL ÇAYDAN TARÇINA METABOLİZMANIZI HIZLANDIRAN YİYECEKLERİN LİSTESİNİ VERİYORUZ!

Son yapraklar düşmeden siz yollara düşün: İSTANBUL’DA SONBAHAR ROTALARI

BAZI MEVSİMLER BAZI ŞEHİRLERE ÇOK YAKIŞIR. İSTANBUL VE SONBAHAR DA BÖYLE BİR İKİLİ İŞTE. GELİN, HER MEVSİM GÜZEL AMA SONBAHARI AYRI GÜZEL OLAN İSTANBUL’UN DÖKÜLMÜŞ YAPRAKLARLA BEZELİ YOLLARINDA KEŞFE ÇIKALIM.

YAZIN GETİRDİKLERİ

NEŞE VE CANLILIK DEMEK YAZ... GRİ GÖKYÜZÜNÜ EN ÇOK GÖREN COĞRAFYALAR BİLE, GÜNEŞLİ GÜNLERE HAZIR ARTIK… İSTER YAZI EN İYİ ANLATAN MAVİ, İSTER İLHAMINI GÜNEŞTEN ALAN SARI, İSTER DOĞANIN TÜM İZLERİNİ TAŞIYAN YEŞİL, BÜTÜN EVLER BU YAZ, BU RENKLERİ AĞIRLAYACAK NASILSA, HEPSİ HOŞ GELSİN SAFALAR GETİRSİN.

BURÇLARA ÖZEL BAHÇELER

YAZ AYLARININ AÇIK HAVA ODALARI SAYILAN BAHÇELER, BAZI BURÇLAR İÇİN SOSYALLEŞMENİN MERKEZİ, BAZI BURÇLAR İÇİN HUZURUN MERKEZİ… ÇÜNKÜ HERKES BAHÇESİNE DE EVİNDEKİ GİBİ ZEVKLERİNİ VE BÜTÜN BİLDİKLERİNİ TAŞIYOR. VE ŞÜPHESİZ BAHÇELER DE EVLER GİBİ GİZLİ BİRER DEKORATÖR OLAN BURÇLARIN ETKİSİ ALTINDA KALIYOR.

OTOMOBİLDE SIRA DIŞI 10 KONSEPT

OTOMOTİV SEKTÖRÜ AĞIZLARI AÇIK BIRAKACAK BİR TEKNOLOJİYLE YAZI KARŞILIYOR. UÇAN ARABALARDAN, YAPAY ZEKAYA SAHİP OTOMOBİLLERE, UZAKTAN KUMANDA İLE YÖNETİLEBİLEN (TAMAMEN SÜRÜCÜSÜZ) ARAÇLARA KADAR “KEŞKE BUNU DA YAPSALAR” DEDİĞİNİZ HER ŞEY ŞİMDİ KARŞINIZDA!

GELECEĞİ OLMAYAN MESLEKLER

TOPLUMUN İHTİYAÇLARI, TEKNOLOJİK GELİŞMELER GİBİ NEDENLERDEN DOLAYI BAZI MESLEKLERİN ÖMRÜ TÜKENDİ. BAZILARIYSA VARLIĞINI SÜRDÜRSE DE YAKIN GELECEKTE SADECE BELGESELLERE KONU OLACAK GİBİ… PEKİ HANGİ MESLEKLERİ “O” KAÇINILMAZ SON BEKLİYOR?

BAŞARILI OLMANIN OLMAZSA OLMAZ 10 KURALI

İSTER BİR KOBİ OLUN İSTERSENİZ GLOBAL BİR ŞİRKETİN YEREL ORGANİZASYONUNDA ÇALIŞIN. İŞİN TANIMI NE OLURSA OLSUN BAŞARILI OLMAK İÇİN KURALLAR BELLİDİR. İŞTE SİZİ BAŞARIYA GÖTÜRECEK, KULAĞINIZA KÜPE OLMASI GEREKEN 10 KURAL!

ŞİMDİ BU MOTOSİKLETLER MODA

MOTOSİKLET KAVRAMINDA TABULAR YIKILIYOR! SON YILLARDA 3 TEKERLEĞİ İLE DİKKAT ÇEKEN YENİ NESİL MOTOSİKLETLER, ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİ İKİ TEKERLEKLİ CANAVARLARA RESMEN MEYDAN OKUYOR! SÜRÜŞ KOLAYLIĞI İLE DİKKAT ÇEKEN YENİ MODA EFSANELER, DİĞER PEK ÇOK ÖZELLİĞİYLE DE MOTOR TUTKUNLARININ YENİ GÖZDESİ OLMAYI BAŞARIYOR!

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDE DÜNYAYI NELER BEKLİYOR?

Pek çok canlı türü nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak! Hatta bilim insanlarının tahminine göre (en iyi ihtimalle) 2050 yılına kadar dünya üzerindeki türlerin 4’te 1’i yok olacak! Canlı türlerinin yok olması elbette besin zincirini etkileyecek. Önce besin zincirinin en altındaki canlılar yok olacak, ardından onlarla beslenen avcıların nesli tükenecek.

DÜNYA DÖNÜYOR, KARBON SALIMI ARTIYOR!

ATMOSFERDEKİ KARBON DÜZEYİ, ÜST SINIR OLARAK BELİRLENEN 400 PPM’Yİ AŞTI VE YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR. ELON MUSK, DÜNYANIN SONUNUN GELDİĞİNİ SÖYLÜYOR VE ROTASINI MARS’A ÇEVİRİYOR. KİMİ BİLİM ADAMLARI İSE KARBON SEVİYESİNİ MAKSİMUM 450 PPM SINIRINDA TUTMAK İÇİN SAVAŞ VERİYOR! PEKİ, ÇÖZÜM NE, BİZ NE YAPMALIYIZ?

İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNDE KADINLAR FIRSAT EŞİTLİĞİ İLKESİ İLE GÜÇLERİNİ ARTIRIYOR

KADIN SPORCULARI DESTEKLEMEKTEN SAKURA KADIN GİRİŞİMCİ PROGRAMI’NA KADAR BİRÇOK ÇALIŞMASI İLE TÜM ALANLARDA FIRSAT EŞİTLİĞİNİ GÖZETEN DAIKIN, 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNܒNÜ KADIN ÇALIŞANLARI VE BAYİLERİ İLE BİRLİKTE KUTLADI. GİRİŞİMCİLİKTEN TEKNOLOJİYE KADAR BİRÇOK KONUNUN KONUŞULDUĞU BU ANLAMLI VE ÖZEL GÜNDE DAIKIN’İN SOSYAL MEDYA HESAPLARI DA KADIN ÇALIŞANLARINA AYRILDI.

Çevreye ve geleceğe saygılı tasarımlar: Yeşil Binalar

EN ANLAŞ ILIR HALİYLE “ÇEVREYE DUYARLI” OLARA K TANIMLANAN “YEŞİL BİNALAR”, UZUN ÖMÜRLÜ PROJELER YARA TARA K, DOĞAL KAYNAKLARIN KORUNMASINI VE VERİMLİ KULLANILMASINI HEDEFLİYOR. UZUN ZAMANDIR DOĞAL KAYNAKLARIN ÇOĞUNU HESAPSIZCA TÜKETEN İNSANOĞLU, ARTIK TOPLUMSAL VE KİŞİSEL ÇABALARLA EN AZINDAN KALANLARI KORUYABİLMEK İÇİN ÇABA SARF EDİYOR. YEŞİL BİNALAR BU ÇABANIN BİR PARÇASI OLARA K İNSANLARIN DÜNYAYA SAHİP ÇIKMA ÇÖZÜMLERDEN BİRİ

KIŞ MEVSİMİNİN AYAKLARI YERE BASAN BURÇLARI

EVLERDEKİ YAŞAM ALIŞKANLIKLARININ MEVSİMLERE GÖRE DEĞİŞTİĞİ DOĞRU; ARTIK DIŞARIDA AYAZ VARKEN EVLERDE KANEPELERE UZANIP, FİLM SEYRETME ZAMANLARI GELDİ. YANİ HERKESİN KENDİNE, KENDİ İÇİNE, HATTA EVİNE DAHA ÇOK DÖNME MEVSİMİNDEYİZ. EV SAHİBİ KIŞ MEVSİMİ BU YIL DA, OĞLAK GİBİ SORUMLULUĞUNU BİLEN, KOVA GİBİ PLANLI, BALIK GİBİ TEVAZU SAHİBİ BURÇLARI AĞIRLAYACAK. YENİ BİR YILI GÜZEL KARŞILAMAK VE MEVSİME İYİ BİR ENERJİYLE GİRMEK İÇİN...

2017’NİN ‘EN YENİ’LERİ

SOKAKLARA ÇIKMAYA HAZIRLANAN 2017 MODEL ÜST DÜZEY ARAÇLAR HERKESİN İLGİ ODAĞI OLACAK. İÇLERİNDE 6.6 LİTRELİK MOTORA SAHİP CANAVARLAR DA VAR; SUV MODELLERİYLE HERKESİ ŞAŞIRTACAK SPORLAR DA…

DAĞCILARIN RÜYASI DÜNYANIN 7 ÇATISI

TÜM DAĞCILARIN HAYALİNİ KURDUĞU EN BÜYÜK HEDEF: 7 KITADA BULUNAN 7 ZİRVEYİ DE GÖRMEK! İŞTE, GEREK AĞIR ŞARTLARI GEREKSE TIRMANMADAKİ ZORLUKLARI İLE “7 KITANIN 7 ÇATISI” VE BUNLARA MEYDAN OKUYAN İNSANLAR...

DOĞAYA SAYGI PROJELERİ: YEŞİL ÇATILAR

YEŞİLDEN UZAKLAŞMIŞ KENTLERİN YENİDEN NEFES ALMASI İÇİN BİR UMUT IŞIĞI OLAN YEŞİL ÇATILAR, ÇATI GÖRÜNÜŞÜNE GETİRDİKLERİ ESTETİK ÇÖZÜMÜN YANI SIRA, KENTLEŞMENİN ÇİRKİN İZLERİNİ DE BİR NEBZE OLSUN KAPATACAK GİBİ GÖRÜNÜYORLAR.

Organik mimarinin duayeni FRANK LLOYD WRIGHT

HAM DOKULAR, NATÜREL MALZEMELER, YALIN İÇ MEKANLAR İLE DÜZENLİ VE GEOMETRİK CEPHELER… İŞTE FRANK LLOYD WRIGHT İMZASI TAŞIYAN KARAKTERİSTİK MİMARİ ÖRNEKLERİN ORTAK PAYDALARI!

DOĞA EVLERİ

DAĞLARIN ETEĞİNDE, AĞAÇLARIN ARASINDA YA DA BİR GÖLÜN KIYISINDAKİ YAŞAMLAR RAHAT, ÖZGÜR VE KONFORLUDUR. ŞEHRİN ORTASINDA TAM DA BÖYLE HİSSETTİRECEK BİR MEKAN OLUŞTURMAK HİÇ DE KOLAY DEĞİL; ANCAK DOĞAYI TUTKUYLA SEVİYORSANIZ SEÇECEĞİNİZ TİPİK MALZEMELER VE BİRKAÇ STİL UYGULAMASIYLA ÇİFTLİK, ORMAN VE GÖL EVLERİNİN BENZERLERİNİ KENDİ EVİNİZE UYGULAYABİLİR VE BİRAZ DA OLSA DOĞAYI EVİNİZE GETİREBİLİRSİNİZ…

DOĞA DOSTU TASARIMCILAR: CAMPANA KARDEŞLER

GÜNDELİK MALZEMELERLE YARATICI TASARIMLARA İMZA ATAN CAMPANA KARDEŞLER, ANAYURTLARI BREZİLYA’NIN KARNAVAL KÜLTÜRÜ VE SOKAK HAYATINDAN İLHAM ALARAK RENKLİ VE ENERJİK FORMLAR YARATIYORLAR. GERİ DÖNÜŞÜME VERDİKLERİ HİZMET İLE DOĞA DOSTLARININ GÖNÜLLERİNDE TAHT KURMALARI DA CABASI!

EVLERİN SONBAHAR BURÇLARI

ROMANTİK SONBAHARIN ADALETLİ BURCU TERAZİ İLE AYAKLARI YERE BASAN BURCU AKREP, KIŞIN BAŞLANGICINDAN ÇALAN GEZGİN YAY BURCUYLA BİRLİKTE GÜZELLİĞİ, GİZEMİ VE MACERAYI EVLERE TAŞIRLAR. MEVSİMİN KENDİSİ GİBİ DERİN VE DİNGİN BURÇLARI, EVLERİNDE DE HUZURLU BİR ŞIKLIĞI, ABARTIDAN UZAK ANCAK İYİ KURGULANMIŞ YENİLİKÇİ BAKIŞ AÇISINI GÖRMEYİ SEVERLER. İŞTE BURÇLARI TERAZİ, AKREP VE YAY OLAN GÜZ EVLERİ…

DEKORASYONDA BİR UZAKDOĞU ÖĞRETİSİ FENG SHUI

ANLAMI “RÜZGAR” VE “SU” OLAN FENG SHUİ, EN ANLAŞILIR HALİYLE YAŞAM ALANLARINI İNSANA EN FAZLA YARAR SAĞLAYACAK ŞEKİLDE DÜZENLEME YÖNTEMİNE DENİYOR. ÇİNLİLERİN 5 BİN YILDIR UYGULADIĞI BİR YÖNTEM OLAN FENG SHUİ’NİN AMACI YAŞANILAN ORTAMDA DENGE, UYUM VE DOĞRU YAŞAM ENERJİSİ AKIŞINI SAĞLAMAK. UZAKDOĞU’DA FENG SHUİ OLMADAN ADIM ATILMADIĞINI BİLEN BATI TOPLUMLARI, YARIM ASIRDIR BU KADİM BİLGİDEN YARARLANIYOR.

DOĞANIN EVLERE ARMAĞANLARI:AHŞAP FERFORJE TAŞ MERMER

DOĞALLIĞA VE DOĞAYA OLAN ÖZLEMİ GİDEREN VE GÜNLÜK HAYATIN CAN DAMARLARI OLAN MALZEMELERİN EVLERDE KİŞİLİKLİ, SAĞLAM VE SICAK DURUŞLARININ YERİNİ BAŞKA NE TUTABİLİR? KOLAY KOLAY BÜKÜLMEYEN DEMİR, SARAYLARA LAYIK MERMER, YÜZYILLARA MEYDAN OKUYAN TAŞ İLE HER HALİYLE GÜVEN VEREN AHŞAP, YAŞAM ALANLARINA SOLUK ALDIRIYOR...

DÜNYANIN EN GİZLİ YERLERİ

KÜRESEL DÜNYADA SINIRLAR KALKTI, ÜLKELER BİRLEŞTİ. ÖZELLİKLE BATI ÜLKELERİNE SCHENGEN VİZESİ İLE BİRLİKTE MODERN İNSANIN GİREMEYECEĞİ YER, GİDEMEYECEĞİ ÜLKE YOK DESELER DE SİZ BUNA PEK İTİBAR ETMEYİN! DÜNYA ÜZERİNDE ÖYLE YERLER VAR Kİ; İNSANLARIN YA GİRMEYE CESARETİ YOK YA DA İZİNLERİ…

YAPILMAMASI GEREKEN 13 KARİYER HATASI

İŞ HAYATINDA VERİMLİ VE BAŞARILI OLMAK HER İDEALİSTİN EN TEMEL ARZUSU. ANCAK GÜNÜMÜZDE HER PROFESYONEL ÇIKTIĞI KARİYER YOLCULUĞUNDA TÖKEZLEYEBİLİR. KÜÇÜK HATALARA ERKEN MÜDAHALE ETMEK VE BU SERÜVENİ EN AZ HATAYLA TAMAMLAMAK İÇİN SİZE YOL GÖSTERECEK 13 KARİYER HATASI!

DİKEY BAHÇELER

Yukarıya bakarak alabildiğine bahçe görmek üzerine tasarlanmış yeşil projelere dikey bahçeler adı veriliyor. Bu uygulamada binaların cephesi ya da yol kenarlarındaki duvarlar özel olarak seçilmiş bitkilerle yeşillendirilerek adeta bir bahçeye dönüştürülüyor.

AKDENİZ EVLERİ

Yüksek tempolu yaz evlerinde başka bir ruh hüküm sürer. İnsanları yaşam coşkusuyla dolduran hayatın yolu, denizin dekorasyon dünyasına kazandırdığı stillerden geçer. Denizle iç içe olma fikriyle bile serinleten akdeniz stilleri, yaz boyunca kural tanımayan bir keyif zinciri ve koşulsuz rahatlık vaat eder.

BU YAZ SİZİN EVİNİZİN BURCU HANGİSİ?

Kaideyi bozmayan istisnalarla birlikte, evler sahibinin burcundan, burçlar da evlerin daha girişinden belli olur. Yaz mevsiminin 3 burcu olan yengeç, aslan ve başak, bambaşka eğilimler üzerine kurulmuş evlerin sahipleridir. Yengeçler huzur ve romantizmi, aslanlar canlılığı ve gösterişi evlerine taşırken, başaklar sade ve eksiksiz bir evin tadını çıkarırlar. Sizinki bu evlerden hangisi olabilir?

MEKANLARA KİMLİK KAZANDIRAN SİHİRLİ RENKLER

Koltuk kumaşları, perdeler ya da duvarlarda kullanılan renklerle bir eve bambaşka boyutlar kazandırmak an meselesi. Upuzun bir koridoru kısa, geniş bir salonu bölümlere ayrılmış gibi veya tavanları olduğundan yüksek göstermenin sırrı, ışıkla renklerin oyununda gizli…

YÜZYILIN BULUŞU BİZİ BİR ARADA TUTUYOR

Yüzyılın buluşu sizce nedir? Yazıyı sonuna kadar okumadan birçok tahminde bulunabilirsiniz. Fakat doğruyu tutturmanız hayli zor olabilir; çünkü o kadar basit gelen bir buluş ki, önem sırasında gözümüzünden kaçması mümkündür. 20’nci yüzyılı geride bıraktığımız son 12 yılda birçok bilim adamı yüzyılın buluşunun ne olabileceği üzerine düşündü. 2000 yılına girerken medya da bu araştırma için başlıklar belirledi. Yüzyılın en iyi mimari yapısı, yüzyılın otomobili, yüzyılın kitabı ya da yüzyılın filmi… peki bunların oluşmasının arkasında ne vardı?

OSMANLI’DA RAMAZAN KÜLTÜRÜ

Osmanlı Devleti dini bayram ve özel günlere ayrı bir önem vermiştir. Bunların başında tabii ki Ramazan ve Ramazan Bayramı gelir. Çünkü Ramazan günleri hem devlet idarecileri hem de toplum tarafından hasretle beklenen, yardımlaşmaya ve kaynaşmaya sebep olan kıymetli günlerdir.

BAYRAMDA ÇOCUKLARLA İSTANBUL

Ramazan ve Kurban Bayramlarını çocuklarınız için unutulmaz kılmak istemez misiniz? O halde, hem onları eğlendirecek hem de sizi çocukluğunuza götürecek pek çok aktivite önerisi bizden gelsin! Beraberce bayramın keyfini sürmek de size kalsın...

KISA YOLDAN PARA KAZANMA YÖNTEMLERİ

“İktisat Tarihi” adlı bir seminer ilanı gördüğünüzde aklınızdan ilk geçen cümle büyük ihtimalle “Aman ya, ne kadar da sıkıcı bir seminer” şeklinde olacaktır. Ama söz konusu seminerin adı “Kısa Yoldan Para Kazanma Yöntemleri” olursa, gözleriniz parlayarak, “Mutlaka vakit bulup, bu seminere gitmeliyim” düşüncesi beyninizi kuşatacaktır.

İşim Olmadan Asla

Hepimiz hayatımızın belli dönemlerinde yaptığımız işten sıkılıyoruz. Masamızı, üzerinde yığılı dosyalarla birlikte bırakıp kaçmak şahane bir fikirmiş gibi geliyor. Bu bırakıp gitme arzusu bazen öyle delicesine büyüyor ki, sadece işi değil şehri bile terk ederek hayatımıza sessiz sakin bir kasabada devam etmeyi tek hayalimiz haline getiriyoruz.

GELECEĞİN GÖZDE MESLEKLERİ

GELECEĞE DAHA GÜVENLİ İLERLEMENİN YOLU; DOĞRU MESLEĞİ SEÇEBİLMEKTEN GEÇİYOR. PEKİ, YAKIN GELECEKTE HANGİ MESLEKLER DÜNYAYI SIRTLAYACAK? HANGİ MESLEK KOLLARINA DAHA FAZLA YATIRIM OLACAK? ŞİMDİDEN GELECEĞİNİ ÇİZMEK İSTEYENLER İÇİN; YAKIN YÜZYILIN 10 POPÜLER MESLEĞİNİ SİZİN İÇİN DERLEDİK…

İdeal yaşam alanı var mı?

Habitat, yaşamın temel devinim ve çatışmalarının sahnesini tanımlayan kavramlardan biri. İstanbul Modern’in güncel fotoğraf sergisi “Habitat”, yaşam alanları üzerine farklı bakış açılarını bir araya getiriyor. Her geçen gün yeniden tanımlanan mekan kavramının izini süren sergi, İstanbul Modern Fotoğraf Danışma Kurulu tarafından seçilmiş 13 sanatçının üretimlerine ev sahipliği yapıyor. Sergi 22 Mayıs 2016’ya kadar görülebilir.

Hayat kısa film izle!

12’inci Akbank Kısa Film Festivali, 7-17 Mart 2016 tarihleri arasında Festival Kısaları, Dünyadan Kısalar, Perspektif, Kısadan Uzuna, Belgesel Sinema, Özel Gösterim, Deneyimler, Atölye ve Söyleşi bölümleri ile sinema tutkunlarıyla buluşacak. Bu sene ilk kez “Perspektif” başlığı altında yeni bir bölümün yer alacağı festivalde, Ulusal Yarışma ve Uluslararası Yarışma kapsamında jüri tarafından seçilecek en iyi filmler 5 bin dolar ile ödüllendirilecek. Ayrıntılı bilgi için: http://www.akbanksanat.com

Enerji nasıl verimli kullanılır?

Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğini içeren 35’inci Enerji Verimliliği Haftası kapsamında 7’nci Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı (EVF) 14-16 Ocak 2016 tarihlerinde İstanbul Yeşilköy WOW Convention Center’da yapılıyor. Enerji verimliliği alanında Türkiye’nin en büyük ve önemli etkinliklerinden biri olan EVF 2016, sergi ve benzeri yan etkinliklerle de destekleniyor.

Göz kamaştıran sergi

Sadberk Hanım Müzesi 35inci kuruluş yıldönümünü çok özel, göz alıcı bir sergiyle kutluyor. Müzenin Türk-İslam bölümünde açılan ‘Cevher’ isimli sergi Osmanlı İmparatorluğu’nun kuyumculuk becerisini gözler önüne seriyor. Sergide zümrüt ve yakut gibi değerli taşlarla süslenmiş ve ince işçilikleri ile dikkat çeken 139 parçalık mücevher koleksiyonu yer alıyor. İstanbul Sarıyer’deki müzede çarşamba günleri hariç diğer günler izleyebileceğiniz sergi 31 Mayıs 2016 tarihine kadar gezilebilir.

Milyarlık tekneler geçidi

Her yıl fuar kadar hazırlık süreci de çok konuşulan CNR Avrasya Boat Show 2016 Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı milyarlık tekneleri görücüye çıkarıyor. 9 kez düzenlenen fuara çok sayıda firma katılıyor. Fuar, 13 Şubat’ta kapılarını açacak, 21 Şubat’a kadar hem sektör temsilcilerini hem de deniz tutkunlarını İstanbul Yeşilköy’de CNR Expo Center’de ağırlayacak.

BİR BLOG YAPIN HAYATINIZ DEĞİŞSİN

BLOG SAHİBİ OLMAK YÜKSELEN TREND! PARA KAZANMANIN KOLAY YOLU... ÜSTELİK HERKESİN BİR BLOGU OLABİLİR; ÖNEMLİ OLAN FARK YARATMAK VE ÖZGÜN OLMAK! PEKİ, BLOG YAPMAK İÇİN NELER YAPMALI, NASIL HAREKETE GEÇMELİ?

YOKSA HER ŞEY YALAN MIYDI?

DÜNYA TARİHİ BİZE ÖĞRETİLENLERDEN Mİ İBARET YOKSA HER OLAYIN ARKASINDA GİZLİ BİR PLAN MI VAR? BİLDİKLERİMİZ GERÇEK Mİ? YOKSA GÖZÜMÜZÜ BOYAMAK İÇİN YARATILMIŞ SİNSİ BİR OYUNUN PARÇALARI MI? TARİH KİTAPLARINI, GAZETELERİ OKUYUNCA GERÇEKLERE VAKIF OLUR MUYUZ? YOKSA OKUDUĞUMUZ HER ŞEY YALAN MI?

2016 YILI İÇİN 3 FARKLI EKONOMİK SENARYO

SEÇİM ÖNCESİ OLASI SONUÇLARA İLİŞKİN VERDİĞİMİZ SENARYOLARDAN EN NEGATİF OLANI GERÇEKLEŞİYOR. YANİ ERKEN SEÇİM İLE FED FAİZ ARTIRIMININ ZAMANLAMA OLARAK ÖRTÜŞTÜĞÜ GÜNLERDEYİZ. POLİTİK RİSK-BELİRSİZLİK, İÇ GÜVENLİK RİSKİ-ÇÖZÜM SÜRECİ, JEOPOLİTİK RİSK VE FED RİSKİ DÖVİZ KURLARINDA YUKARIYA DOĞRU SERT FİYATLANMANIN TEMELİNİ OLUŞTURUYOR.

ETKİLİ SUNUM HAZIRLAMANIN 7 ADIMI

SON YILLARDA SUNUM KONUSUNA ÇOK FAZLA ÖNEM VERİLMESİ BOŞUNA DEĞİL. SUNUM YAPARKEN İNSANLARA BİR BİLGİ, BİR FİKİR SUNUYORSUNUZ VE SUNDUĞUNUZ ŞEYİN ALINMASINI ARZU EDİYORSUNUZ. ÖYLEYSE İNSANLARI, DOĞRU TEKNİKLERLE HAZIRLANMIŞ, UYUTAN DEĞİL UYANDIRAN, YORAN DEĞİL MERAKLANDIRAN SLAYTLARLA KAZANARAK İŞE BAŞLAYIN.

EKONOMİDE BİZİ BEKLEYEN SENARYOLAR NELER?

SEÇİM ÖNCESİ OLASI SONUÇLARA İLİŞKİN VERDİĞİMİZ SENARYOLARDAN EN NEGATİF OLANI GERÇEKLEŞİYOR. YANİ ERKEN SEÇİM İLE FED FAİZ ARTIRIMININ ZAMANLAMA OLARAK ÖRTÜŞTÜĞÜ GÜNLERDEYİZ. POLİTİK RİSK-BELİRSİZLİK, İÇ GÜVENLİK RİSKİ-ÇÖZÜM SÜRECİ, JEOPOLİTİK RİSK VE FED RİSKİ DÖVİZ KURLARINDA YUKARIYA DOĞRU SERT FİYATLANMANIN TEMELİNİ OLUŞTURUYOR.

ÜNLÜLER VE TUHAF ALIŞKANLIKLARI

İLLA Kİ HERKESİN TUHAF BİR ALIŞKANLIĞI VARDIR. KİMİ GÖZLERİNİ KAPAMADAN UYUR; KİMİ MÜZİK DİNLEMEDEN YEMEK YAPAMAZ... SİZİN EN TUHAF ALIŞKANLIKLARINIZ NELER? PEKİ, YA ÜNLÜLERİN? İŞTE, BAZEN “NORMAL OLMAK EN GÜZELİ” DEDİRTEN EN TUHAF ÜNLÜLER VE ALIŞKANLIKLARI...

YOGA: SAĞLIKLI BİR BEDENE DAVET

SON YILLARDA TÜM DÜNYADA GİDEREK DAHA POPÜLER BİR HALE GELEN YOGAYI HERKESİN İHTİYACINA CEVAP VEREBİLECEK, HER YAŞTA KİŞİNİN YAPABİLECEĞİ HAREKETLER BÜTÜNÜ VE NEFES TEKNİKLERİ OLARAK TARİF EDEBİLİRİZ. TABİİ Kİ BU TARİF ÇOK YAVAN KALIYOR… DAHA FAZLASI İÇİN YAZIMIZA BİR GÖZ ATIN…

SEÇİM SONRASI SENARYOLAR…

13 yıllık tek parti iktidarından sonra gerçekleşen seçim sonucu koalisyon veya azınlık hükümetine işaret ediyor. Gelişmiş ülkelerde başarılı koalisyon hükümeti örneklerine rastlanırken; Türkiye’nin koalisyon hükümetleri konusunda karnesi oldukça zayıf.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ANAHTARIN ÖYKÜSÜ

İNSANLARIN GİZLEMEK, SAKLAMAK İSTEDİĞİ HER ŞEYİN KAPISINI AÇAN ANAHTARLAR BUGÜN TEKNOLOJİK GELİŞMELERLE FARKLI FORMLARDA VÜCUT BULDU. MÖ 2000’LERDE MISIRLILARIN MİRASI BUGÜN PARMAK İZİNİ YA DA GÖZ RETİNASINI OKUYAN, HATTA İNSAN SESİNİ TANIYAN SİSTEMLER OLARAK KARŞIMIZDA… ANAHTARIN TARİHTEKİ ANLAMLARINA VE GÜNÜMÜZDEKİ VERSİYONLARINA GÖZ ATMAYA NE DERSİNİZ?

2015 NEDEN IŞIK YILI OLDU?

Birleşmiş Milletler (BM) 2015’i ‘ışık yılı’ olarak ilan etti. Çünkü çevrecilik serüveni yeni sorunlar, yeni örgütler, yeni ilkeler, yeni yasalar, yeni araştırma çalışmaları, yeni pazar arayışları, yeni üretim teknikleri, doğada yaratılan yeni tahribatlar, yeni kirlilikler olarak devam ediyor. Yeni çevre sorunumuz ‘ışık kirliği’ var gündemde. Aslında bunun iki farklı boyutu var. Birincisi, BM ışık ve ışık temelli teknolojilerde; küresel bilinçlenmeyi desteklemeyi, sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmeyi ve çözümler sunmayı, enerji, eğitim, tarım ve sağlık alanlarında ışık bazlı teknolojilerin önemini vurgulamayı amaçlıyor. İkincisi ise ışık kirliliği ile mücadeleyi teşvik etmek istiyor. Işık kirliliğinin temelini oluşturan yanlış aydınlatmalara karşı doğru ve yenilikçi aydınlatma çözümleri, enerji tüketimini ve çevresel etkilerini azaltırken, aynı zamanda karanlık bir gökyüzünde evrenin güzelliğinin farkına varmamızı da sağlayacak.

IŞIK HAYATI TEHDİT EDER Mİ?

GECE BİR UÇAK YOLCULUĞU YAPIYORSANIZ, ŞEHRİN ÜZERİNE GELDİĞİNİZDE, AŞAĞIDA GÖREBİLDİĞİNİZ TEK ŞEY GÖKYÜZÜNÜ KAPLAYAN SAVURGAN AYDINLIK OLACAKTIR. TİCARİ AMAÇLA YAPILAN GÖSTERİŞLİ IŞIKLI TABELALAR, IŞIL IŞIL AYDINLATILAN GÖKDELENLER, BİNALARIN DIŞ CEPHE AYDINLATMALARINDA VE SOKAK AYDINLATMALARINDA YAPILAN YANLIŞLAR IŞIK KİRLİLİĞİNİ ARTIRIYOR. IŞIK KİRLİLİĞİ SAVRULMUŞ IŞIK, BOŞA GİDEN ENERJİ, BOŞA GİDEN YAKIT KAYNAKLARI, BOŞA GİDEN VERGİ, BOŞA GİDEN PARA VE BOŞA GİDEN KARANLIK GÖKYÜZÜDÜR.

ÇEVRENİN DOSTU, BİZİM DE DOSTUMUZDUR

İNSANOĞLU, DOĞA İLE GİRİŞTİĞİ SAVAŞI KAZANIRKEN, ASIL KAYBEDENİN KENDİSİ OLDUĞUNU BİR SÜREDİR BİLİYOR... GÜNÜMÜZDE YAPI SEKTÖRÜNDEN ULAŞTIRMAYA, İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNDEN LOJİSTİĞE, HAVA YOLU ŞİRKETLERİNDEN HAVALİMANLARINA KADAR HERKES KENDİ FAALİYET ALANINDA ÇEVRESEL ETKİYİ EN AZA İNDİRMEK İÇİN ÇABALIYOR. VE ARTIK ŞİRKETLER ULUSLARARASI NORMLARA UYGUNLUKLARINI BELGELEYEREK, ‘YEŞİL KURULUŞ’ OLMAK İÇİN ÇALIŞIYOR…

TÜRKİYE, 2015 YILI HEDEFLERİ İÇİN ÇOK ÇALIŞMALI!

Para piyasaları, gelişmiş ülkelerin merkez banka başkanlarının attığı adımlara göre yön bulmaya çalışıyor. Bu atılan adımların kendi ülkelerindeki makro ekonomik verilere negatif etkisini bertaraf etmeye çalışan gelişen ülke merkez bankası başkanlarının işi de giderek zorlaşıyor.

FUTBOL ENDÜSTRİSİ;TEKNİK, PRATİK VE DAHA FAZLA AKIL

90 GRAM AĞIRLIĞINDA KRAMPONLAR, FUTBOLCUNUN HİSSİYATINI TRİBÜNLERE AKTARAN FORMALAR, FUTBOLCUNUN PERFORMANSINI ÖLÇEN TOPLAR… ENDÜSTRİYEL FUTBOL KULLANDIĞI MALZEMELERLE ŞEKİL DEĞİŞTİRDİ, KLASİK DEYİMLE FUTBOL ARTIK YALNIZCA FUTBOL DEĞİL.

DÜNYANIN LİMİTLERİNİ AŞMAYALIM

HER YIL BİRAZ DAHA BORÇLANIYORUZ VE GELECEĞİMİZİ TÜKETİYORUZ. HIZLA DEĞİŞEN TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI VE ARTAN NÜFUS, DÜNYANIN LİMİTLERİNİ ZORLUYOR. YAŞAM VE TÜKETİM ALIŞKANLIKLARIMIZDA ISRARCI OLURSAK, BU YÜZYILIN ORTASINDA 3 GEZEGENE EŞDEĞER DOĞAL KAYNAĞA İHTİYACIMIZ OLACAK.

ZAMANLAMA MANİDAR…

2009 yılında 36 dolar seviyelerine kadar gerileyen brent petrol yıllar içerisinde 150 dolara kadar yükseldi. Dünyada krizin derinden hissedildiği dönemlerde dahi 96 doların altına inmeyen petrol fiyatları şu an son 5 yılın en düşük seviyesinde… Son 6 ayda 116 dolardan 70 dolara yaklaşık yüzde 40’a yakın değer kaybeden petrolün düşüşünü ekonomik verilerle açıklamak zor. Çünkü dünyada şu an büyüme ile ilgili sorun petrolde yaşanan bu düşüşü açıklayacak kadar derin bir kriz niteliğinde değil…

HİPOGLİSEMİ İLE YAŞAMAK

DEĞİŞEN HAYAT ŞARTLARI VE GÜNLERİN HIZLANAN TEMPOSU YAŞAMLARIMIZI YENİDEN ŞEKİLLENDİRİRKEN BESLENME ALIŞKANLIKLARIMIZI DA ZAMANLA DEĞİŞTİRDİ. EVDE HAZIRLANAN YEMEKLERİ TÜKETMEK YERİNE PAKETLENMİŞ, RAFİNE EDİLMİŞ, İÇERİĞİ KOF AMA LEZZETİ YÜKSEK GIDALARI TERCİH ETMEYE BAŞLADIK. HAYVANSAL PROTEİNİ VE YAĞI AZALTALIM DERKEN BASİT KARBONHİDRAT BAĞIMLILARINA DÖNÜŞTÜK.

DÜNYANIN ATEŞİ YÜKSELİRKEN SUYUMUZA SAHİP ÇIKALIM!

‘SU MESELESİ’ TÜM İNSANLIĞIN GÜNDEMİNE ÇOKTAN OTURDU. KONUŞUP, TARTIŞMANIN ÖTESİNDE HERKESİN EYLEM PLANLARINI HIZLA UYGULAMAYA KOYMA VAKTİ GELDİ DE GEÇİYOR BİLE... GÖRÜNEN O Kİ, GEREKLİ TEDBİRLER ALINMAZSA SU MESELESİNİN İNSANLIĞIN ‘KIYAMETİ’ OLMASINA ÇOK DA ZAMAN KALMADI…

Web Tasarım IDS